E enjte, 28 Maj, 2020
24 C
Tirana

“Pa Ramën nuk do vinte Alvini”,qytetarët të ndarë: Krimineli nuk ka asnjë meritë

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Nga Anxhela Ferra

Pas afro 5 vitesh Alvin Berisha më në fund ndodhet pranë babait të vetë. Para tre netësh 11-vjeçari shqiptar u transportua në Damask, ndërsa në datën 8 nëntor u bashkua me familjen në Romë. Operacioni për shpëtimin e Alvinit  u krye nga Gjysmë Hëna e Kuqe siriane dhe Kryqi i Kuq ndërkombëtar. Ndërkohë që kanë qenë në kontakt me autoritet italiane dhe ato shqiptare të niveleve më të larta.

Para arritjes së Alvinit në Itali, ishte ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj i cili mbërriti në Libi. Me qëllim shpëtimin e vogëlushit 11-vjeçar. Sipas tij, forcat speciale të policisë shqiptare u vunë në kontakt me autoritetet libaneze, Kryqin e Kuq dhe Gjysmë Hënë e Kuqe; pas  komunikimit të kryeministrit Rama me homologun italian Conte.

Teksa disa figura publike kanë shprehur mirënjohje për qeverinë që sipas tyre bëri të mundur arritjen e Alvinit; shumë qytetarë i kanë kritikuar nëpër rrjete sociale. Duke thënë se qeveria shqiptare nuk ka asnjë meritë dhe ishte një operacion i ndërmarr nga Italia.

Por, çfarë mendojnë njerëzit? Pjesa më e madhe e tyre shprehen për Tirana Today se meritat i takojnë qeverisë.

“Po Rama e nxori, prandaj ka meritë. Se pa ndërhyrjen e qeverisë, ai nuk do të vinte kurrë. Ka shumë meritë qeveria shqiptare dhe nuk ka të bëjë fare me propagandën. Madje është drejtësi.”

“Pse e keni me qeverinë dhe kapeni me të?! Rëndësi ka që ai shpëtoi. Qeveria ka meritën e vetë, sepse ndikoi me konsujt që ka nëpër Europë edhe në botë.”

“Për Alvinin ka vajtur ministri i Brendshëm për ta marr. Dhe ai nuk ka shkuar aspak për të bërë propagandë. Sepse ka shkuar me policë dhe forca speciale. E morën, bravo i qoftë. Tani do të vijnë edhe fëmijët e tjerë.”

Lexo edhe :   “Je bërë virolog, ekonomist e politikan”, Rama tallet me qytetarët
Lexo edhe :   “Je bërë virolog, ekonomist e politikan”, Rama tallet me qytetarët

“Si nuk ka bërë gjë qeveria shqiptare. Nuk e di ça ka bërë, ama boll ka bërë. Ka bërë përpjekjet e veta, ne nuk jemi qeveri që ta dimë se çfarë. Mirëpo, ka bërë përpjekjet e veta, sepse ai ishte shqiptar. Italia nuk ka ndërhyrë fare.”

“E gjitha ishte meritë e qeverisë shqiptare. Nuk e bëri vetëm Italia. Madje e ka bërë Edi Rama, në bashkëpunim me kryeministrin e Italisë.”

“Në radhë të parë është interesimi i qeverisë shqiptare. Dhe i Edi Ramës direkt. Faktin që u morr Italia e para, ishte sepse djali ishte i regjistruar në Itali. Prandaj ne i kishim duart e lara.”

Por, ndryshe mendojnë disa qytetarë. Të cilët shprehen se qeveria e shfrytëzoi këtë si rast, vetëm për të bërë propagandë. Pasi nëse do i interesonte vërtetë, do të ishin marr masat më shpejt.

“Absolutisht që jo. Ku kemi qeveri ne që të shkojë e të shpëtojë qytetarët e vetë.”

“Nuk ka asnjë lloj merite. Pse kush do ta ketë, ai krimineli apo ai hajduti?!”

“Jo, qeveria jonë nuk ka asnjë lloj merite. Sepse gjithçka u bë e mundur nga ana e Italisë.”

Edhe pse të ndarë në mendime, qytetarët shprehen të lumtur që u arrit shpëtimi i Alvinit. Mirëpo, bëjnë thirrje qeverisë që të kujdeset edhe për dhjetëra fëmijët e tjerë që ndodhen në kampet e Sirisë./ TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nxorën konkluzionin se Teatri duhej shembur, Prokuroria thërret në pyetje 3 specialistët

Prokuroria e Tiranës ka thirrur sot në pyetje 3 specialistët të Institutit të Ndërtimi, të cilët përpiluan akt-ekspertizën se godina e Teatrit Kombëtar duhej...

Shkarkonte mbetjet në rrjetin e kanalizimeve të ujësjellësit, gjobitet 37-vjeçari

Policia e Lezhës dhe IKMT kanë kryer sot një aksion përgjatë shtratit të Lumit Mat, duke goditur krimet mjedisore. Gjatë aksionit, është zbuluar një 56-vjeçar...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Murrizi replikon Ballën në Kuvend, i lexon SMS-në e qytetarit

Deputeti Myslym Murrizi ka reaguar menjëherë pas fjalës së kreut të grupit të PS, Taulant Balla, duke i lexuar mesazhin e një qytetari. Gjatë fjalës...

Balla nga Parlamenti: Basha është klienti më i madh i oligarkëve

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka sulmuar kreun e PD-së, Lulzim Bashën nga Parlamenti. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Balla tha...
WhatsApp KONTAKTO TT