E enjte, 21 Janar, 2021
7 C
Tirana

Ora policore/ Imzot George Frendo: Vendimi i nxituar dhe diskriminues

Në prag të Krishtlindjes, Imzot George Frendo ka shprehur keqardhjen lidhur me vendimin e marrë dje nga Komiteti i Ekspertëve, ku shtrëngohet ora policore nga 22:00 në 20:30.

Kisha e cilëson vendimin të nxituar dhe diskriminues ndaj komunitetit katolik. Në letrën në fjalë, citohet se Kisha ka marrë të gjitha masat ndaj Covid-19.

Imzot George Frendo shprehet se ky vendim i papritur që nis pikërisht Natën e Krishtlindjes, u duket i nxituar dhe diskriminues ndaj komunitetit katolik. Po kështu, janë njoftuar të gjithë besimtarët se mesha e Krishtlindjes do të kremtohej te enjten në orën 20:00. Imzot George Frendo thekson se do të kishte pranuar një takim, për t’u konsultuar lidhur me një vendim të tillë.

Letra e plotë

Prot. 65/2020

Për dijeni: Znj. Ogerta Manastirlliu

Nunciaturës Apostolike në Shqipëri

Tiranë 21 dhjetor 2020

E Nderuar Zonja Rakacolli,

U njohëm me vendimin e ri të Komitetit të Ekspertëve të drejtuar prej jush, rreth kufizimit në kuadër të masave anti-COVID të marra nga qeveria shqiptare që ndalon qarkullimin e njerëzve pas orës 20.30, duke filluar nga data 24 dhjetor, pikërisht natën e Krishtlindjes.

Ne si Kishë Katolike kishim marrë të gjitha masat që të kremtonim meshët në orare të përshtatshme qysh prej datës 3 dhjetor 2020, sikurse do të shihni nga dokumenti bashkëngjitur. Në këtë dokument kemi vendosur që meshët të mbahen në orare që t’u lejojnë njerëzve të kthehen nëpër shtëpitë e tyre para orës 22.00.

Ky ndryshim i papritur që nis pikërisht Natën e Krishtlindjes, na duket i nxituar dhe diskriminues ndaj komunitetit katolik, që është e vetmja Kishë e Krishterë që kremton lindjen e Krishtit netën. Sapo kishim njoftuar të gjithë besimtarët tanë dje, ditën e Diel, se mesha e Krishtlindjes do të kremtohej te enjtem në orën 20.00.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave në Kosovë, 294 raste të reja me koronavirus
Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave në Kosovë, 294 raste të reja me koronavirus

Me kënaqësi do të kishim marrë pjesë në konsultim për një gjë të tillë.

Duke ju uruar punë të mbarë ju përshëndes,

me nderime

X George Frendo O.P.

Kryetar i Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë

___________________________________

Znj. Mira RAKACOLLI

Kryetare e komitetit të ekspertëve antiCOVID

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...