Kryesore

“Njeriu i veprimit që nuk mendon, është i rrezikshëm”/Rama ironizon Metën


               Publikuar në : 21:47 - 15/07/19 M. S

Një reagim i menjëhershëm ka ardhur nga ana e kryeministrit Rama, pas vendimit të presidentit Meta për kthimin sërish në Kuvend të ligjit për rezervat shtetërore të arit, argjendit dhe metaleve të tjera të çmuara.

E drejta e blerjes së arit, Meta i kthen Ramës ligjin

Rama ka zgjedhur t’i përgjigjet Metës, me një shprehje të ish-presidentit amerikan Richard Nixon. “Njeriu i mendimit që nuk vepron është inefektiv; njeriu i veprimit që nuk mendon është i rrezikshëm.

Richard Nixon”, shkruan Rama.

Pak ditë më parë, ligji për rezervat materiale të shtetit u ndryshua, duke bërë që lëvrimi i këtyre rezervave të bëhet ‘ekskluzivitet’ i kryeministrit, ndryshe nga sa ka qenë deri më tani, ku vendimi merrej në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.

Qeveria argumentoi se ky ndryshim u bë për të kursyer vonesat, por Meta mendon se ky shpjegim është i pamjaftueshëm, ndaj ka vendosur ta kthejë në Kuvend.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT