Kryesore

Negociatat me BE-në/ Holanda: Shqipëria, shumë punë për të bërë kundër korrupsionit


               Publikuar në : 11:02 - 09/10/19 Enno

Këshilli i Ministrave do të diskutojë në Luksemburg lidhur me hapjen ose jo të negociatave për Shqipërinë me Bashkimin Evropian, për t’u zyrtarizuar më pas në mbledhjen e Këshillit Evropian më 18 tetor.

Sipas “Top Channel”, në reagimin e Ministrisë së Jashtme të Holandës, thuhet se Shqipëria duhet të bëjë më shumë punë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Njoftimi është shpërndarë mëngjesin e kësaj të mërkure nga Ambasada në Tiranë.

Reagimi i plotë

Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave te pranimit me Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut. Ne daten 15 Tetor, Keshilli i Ministrave do te diskutoje ne Luksemburg ne lidhje me zgjerimin dhe do te vendose ne menyre unánime.

-Vendet kandidate duhet te permbushin kushtet strikte perpara se te bejne nje hap tjeter ne procesin e integrimit.

-Hollanda ndjek ne menyre kritike progresin ne te dyja vendet dhe eshte e mendimit se Keshilli duhet te vleresoje secilin vend sipas meritave te veta.

-Ne Qershor 2018, Keshilli parashtroi nje sere kriteresh per t’u permbushur nga Maqedonia e Veriut perpara hapjes se negociatave. Progresi i bere eshte inkurajues. Gjithashtu marreveshja e Prespes eshte nje shembull per rajonin. Vazhdimesia e rasteve te ndermara nga Prokuroria Speciale eshte siguruar me dorezimin tek Prokurori i Pergjithshem. Nje hap i rendesishem qe ende duhet te ndermerret eshte miratimi i ligjit qe garanton prokurorine e pavarur ne rastet e ardhshme te korrupsionit ne nivelet e larta.

-Keshilli ka parashtruar nje sere kriteresh per t’u permbushur nga Shqiperia perpara hapjes se negociatave. Hollanda e mirepret punen e madhe dhe hapat e ndermarra ne vitin e fundit. Hollanda mendon se me shume pune duhet bere ne luften kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT