E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Negociatat/ Dendias: Asnjë lëshim Shqipërisë, të respektojë pakicat greke

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias deklaroi se nuk do të ketë asnjë lëshim për Shqipërinë, në lidhje me procesin e hapjes së negociatave të vendit tonë me Bashkimit Europian.

Gjatë fjalës së tij nëKonferencën e 2-të Ndërkombëtare mbi Trashëgiminë Kulturore, Dendias u shpreh se pala shqiptare duhet të plotësojë të gjitha kushtet për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian, shkruan Protothema.

Ndër të tjera, Dendias përmendi edhe një nga kushtet e kahershme të Greqisë, se Shqipëria duhet të respektojë të drejtat e pakicave greke.

Nikos Dendias: ”Sigurisht, ne nuk do të bëjmë asnjë lëshim për palën shqiptare. Shqipëria duhet të plotësojë kushtet për pjesëmarrje në bllokun evropian, përfshirë mbrojtjen absolute të të drejtave të pakicës greke. Mos i shihni marrëdhëniet greko-shqiptare në kontekstin e “Shqiptarët janë miq me turqit kështu që ata nuk janë automatikisht miq të Greqisë”. Është shumë më e komplikuar. Shqipëria historikisht, nëse e shikoni nga një perspektivë, ka bërë zgjedhjen e saj’’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...