E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Zgjedhjet në PD/ Caktohet renditja e kandidatëve në fletën e votimit

Komisioni Zgjedhor i Partisë Demokratike, ka përcaktuar renditjen e kandidatëve për kreun e kësaj force politike, në fletën e votmit. I pari në listë do të jetë Fatbardh Kadilli, e dyta Edith Harxhi, i treti Agron Shehaj, dhe i katërti kryetari në detyrë, Lulzim Basha.

Zgjedhjet për kreun e ri të Partisë Demorkatike do të zhvillohen ditën e dielë të 13 qershorit. Pas zgjedhjeve, Basha u përball me një sërë kritikash për rezultatin e  25 Prillit, të cilat pas 8 vitesh e lanë sërish në opozitë Partinë Demokratike dhe refuzoi të jepte dorëheqjen duke i cilësuar zgjedhjet një masakër elektorale.

I pari që njoftoi vendimin për të kandiduar ishte anëtari i Kryesisë Fatbardh Kadilli. Ai drejtoi gishtin e përgjegjësisë për humbjen, mbi kryetarin Basha dhe foli për nevojën e një opozite të re.

Pas tij vetëm, ishte Edit Harxhi, e mbështetur nga grupimi “Për PD-në” që gjithashtu ka kërkuar largimin e Bashës, dhe u fut në garë për të marrë drejtimin e partisë.

Vetëm në ditën e fundit kur dhe mbaronte edhe afati për dorëzimin e kanidaturave, në garë u fut edhe Agron Shehaj, deputeti i zgjedhur në Tiranë, i cili ishte i dyti më i votuar pas Bashës, në zgjedhjet e 25 prillit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...