E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Atentatet në vend/ Hoxha zbulon arsyet e vrasjeve në Vlorë, Elbasan dhe Shkodër

Prej disa javësh, vendi ynë është tronditur nga vrasje mafioze, ku më i fundit u regjistrua mbërmjen e djeshme në qytetin e Vlorës. Në mesnatë, u ekzekutua me breshëri kallashnikovi në derën e shtëpisë, Shkëlzen Velaj. Përveç Vlorës, ka patur ekzekutime dhe në disa qytete të tjera të vendit, si në Shkodër, Elbasan dhe Durrës.

Por, përse kaq shumë vrasje dhe pikërisht në këto kohë? Gazetari i njohur investigativ, Artan Hoxha i ftuar në emisionin ”Radari Informativ” në ABC News u shpreh se një nga arsyet pse ndodhin këto vrasje në vend, është prishja e pazareve të drogës.

Sipas tij, janë krijuar grupe të reja të cilat pasi fuqizohen duan të kontrollojnë tregun, dhe do të rivalizojnë me grupe të tjera, teksa shtoi se nëse humbet një ngarkesë apo nuk bëhet pagesa e caktuar, konflikti bëhet i pashmangshëm.

Ndër të tjera, ai tha se edhe hakmarrja apo konfliktet e trashëguara mbeten motive për të tilla ekzekutime në Shqipëri. Ndër të tjera, Hoxha tregoi edhe zonat e kuqe në vend, teksa bën edhe një përshkrim të shkurtër të situatës së kriminalitetit në Shkodër, Elbasan dhe Durrës.

Artan Hoxha: ”Zakonisht grupet shqiptare, ato që janë fillestare, që kanë qenë të parat, u kanë dhënë punë, mall për të shitur, drogën grupeve të reja. Me kalimin e kohës grupet e reja fuqizohen, duan ta kontrollojnë ata tregun dhe detyrimisht do të rivalizojnë dhe mjafton një ngarkesë të humbë, apo pagesë të mos bëhet është i pashmangshëm konflikti. Grupi që humbet duhet të reagojë se i bie pesha, autoriteti dhe nëse nuk reagon tregon dobësi, ti do të goditesh.

Ky është një nga variantet, konflikte të trashëguara, që në një moment nuk kanë pasur mundësi, ndërsa sot kanë sasi të mëdha parash që i lejojnë të rekrutojnë “ushtarë” që bëhen elementë. Vetëm grupet e trafikut të drogës, “shtëpitë e barit” në Britani, ata trajtohen për të qenë kriminelët e së nesërmes. Çdo “shtëpi bari” ka një njeri të armatosur. Në vitet e fundit në Shqipëri, kemi kristalizuar një hartë gjeografike të “zonave të nxehta” ku dominon krimi lokal, kryesisht lokal, ordiner, kundër pronës, por edhe vrasjet e tipit mafioz. Vlora, që ka disa nën ndarje, kemi parasysh bashkinë e madhe dhe bashkia Selenicë.”

Shkodra

Lexo edhe :   Eksploziv objektit në ndërtim në Vlorë

Artan Hoxha:Zona tjetër është Shkodra, “zonë e nxehtë”, zonë kufitare e rëndësishme, arterie e rëndësishme e trafiqeve. Në Vlorë dhe Shkodër vrasjen nuk e shohin si zgjidhje të fundit. Trafiku i narkotikëve është biznes. Nëse futen në konflikt nuk e vrasin shumë mendjen. Në Shkodër dihen kush janë 5 grupet që kanë territori të caktuar”.

Lexo edhe :   Gabimi i sekretares lë pa diploma 40 studentë të Universitetit të Vlorës

Elbasani

Artan Hoxha: ”Është kryqëzimi i të gjitha rrugëve nga lindja dhe juglindja, një nga degëzimet e rrugëve të heroinës që vjen nga Elbasani drejt BE-së, depo ku magazinohet. Ngarkesa që u kap dje në Kakavijë ishte nisur nga Elbasani, nga erdhi? Erdhi nga Afganistani. Elbasani është baza. Në Elbasan u gjet laboratori i Xibrakës, është një pikë një pikë shumë e rëndësishme dhe tani është një lagje e kryeqytetit dhe prandaj është i rëndësishëm për botën e krimit”.

Durrësi

Artan Hoxha:‘Durrësi ka një natyrë tjetër, mundohen ti zgjidhin konfliktet jo me vrasje, pastaj Lezha dhe Tirana, që ka një lloj ekuilibri mes grupeve kriminale, prandaj është pak më larg. Tirana më tepër është treg i madh, se ka një milion banorë, ndërkohë qytetet e tjera janë baza”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...