E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

“Ndërroi jetë nga koronavirusi”/ Rakacolli sqaron rastin e pacientit nga Berati

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka sqaruar edhe një herë se nuk ka ende asnjë të prekur me koronavirus në Shqipëri.

Përmes një deklarate për mediat, Rakacolli bëri me dije se janë testuar 13 raste të dyshuara dhe përgjigjet kanë rezultuar negative.

“Janë testuar 13 raste të dyshuara te udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri në këto momente, se Shqipëria nuk ka asnjë rast të konfirmuar me COVID-19”, tha ajo.

Më tej, Rakacolli deklaroi se Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vendosur në dispozicion të spitaleve një fond shtesë për mjetet e mbrojtjes personale. Ajo i bëri thirrje qytetarëve që nëse kanë ndonjë nga simptomat e infeksionit të telefonojnë në numrin 127.

Zëvendësministrja sqaroi edhe rastin e një qytetari nga Skrapari që humbi jetën në Sanatorium.

“Pacienti ka humbur jetën si rezultat nga një pneumoni që është konstatuar se ka qenë i prekur edhe nga gripi stinor. Nuk ka pasur asnjë lidhje me Koronavirusin”, tha Rakacolli.

46-vjeçari nga fshati Therepel i Skraparit vuante edhe nga diabeti, zemra dhe tensioni.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...