E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

“Njohja e pavarësisë nga Rusia”/ Lavrov: Ja çfarë duhet të bëjë Kosova

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov u pyet në konferencën e përbashkët me kryeministrin Rama, nëse Rusia do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Në lidhje me këtë, Lavrov tha se krijimi i bashkive serbe në Kosovë do të ishte një hap përpara në lidhje me këtë aspekt. Sipas tij, Kosova duhet të zbatojë marrëveshjen e zbatuar 6 vite më parë.

Ju përmendët Kosovën. Do doja nëse Rusia ka ndonjë arsye të re për të mos njohur Kosovën? A mendoni se një ditë Rusia do të njohë pavarësinë e Kosovës?

“Ju pyetët nëse unë mund të mendoj ndonjë datë kur Rusia do të njohë Kosovën. Duhet të ketë zbatim të asaj për të cilën biet dakord. Ka një rezolutë. Krijimi i bashkive serbe në Kosovë do ishte një hap përpara për respektimin e atyre serbëve që jetojnë në Kosovë. Marrëveshja është arritur 6 vjet më parë. Prishtina e refuzon. Ne e promovojmë dialogun ,por kolegët tanë nga BE nuk kanë arritur të sigurojmë implementimin e kësaj marrëveshjeje”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kishin kthyer shtëpinë në laborator dro*e, dy në pranga

Dy shtetas 32 dhe 33-vjeç janë vënë në pranga në sajë të operacionit të koduar "Baza", pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin marë me...

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...