E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Murrizi: Grupi demokrat nuk e voton marrëveshjen e 5 qershorit

Përfaqësuesi i grupit demokrat parlamentar Myslim Murrizi, i cili ishte i pranishëm në takimin e sotëm me kryeministrin Edi Rama dhe Taulant Ballën, deklaroi se grupi që ai përfaqëson nuk do ta votojë marrëveshjen e 5 qershorit.

Ai theksoi se në marrëveshjen e sotme me mazhorancën ka lënë shënim se është kundër pikës 1, ku thuhet se “më 23 korrik do të votohet në kuvend marrëveshja e 5 qershorit”.

Edhe deputeti Ralf Gjoni u shpreh se do të votojë kundër marrëveshjes së 5 qershorit.

Ndërsa Rama pas takimit u shpreh kështu: “Kemi arritur një konsensus të gjerë edhe pse jo total për të votuar marrëveshjen e 5 qershorit dhe kemi arritur edhe konsensus të plotë për të votuar më 30 korrik ndryshimet që do të hapin listat, por edhe për të vazhduar procesin gjithëpërfshirës bashkë me opozitën jashtë parlamentare.

Një orë e më parë do ishte mirë të mblidhet këshilli politik dhe të diskutojmë sepse kemi hapur një diskutim para pak kohe dhe tani jemi në kushtet kur duhet të diskutojmë konkretisht pasi opozita jashtëparlamentare donte datën e saktë për marrëveshjen e 5 qershorit dhe nga ana tjetër kemi nevojë të bashkëpunojmë edhe për mënyrën si do reflektohet në ligjin zgjedhor ajo çka do imponojë votimi i 30 korrikut”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...