E enjte, 21 Janar, 2021
10 C
Tirana

Mjekja nuk njeh protokollin, i mohon pacientes ilaçin me rimbursim

Emisioni investigativ “BOOM” në RTV Ora solli këtë të hënë (27 korrik) denoncimin e një zonje nga Vlora, pensioniste që mjeku specialist i ka dhënë një rekomandim për marrjen e një ilaçi me rimbursim.

Ajo vuan nga problemet e kockave, por që zonja këtë medikament prej disa kohësh nuk po e merr dot pasi pengesë bëhet mjekja e familjes, e cila nuk e zbaton rekomandimin e mjekut specialist, me arsyetimin që zonjës nuk i takon ta marri këtë lloj medikamenti dhe me rimbursim.

“Jam një zonjë nga qyteti i Vlorës,marr një rekomandim nga doktoresha pasi kam probleme me kockat. Doktori specialist më thotë do vesh të bësh analizat dhe të jap ilaçin që duhet për ju.Doktorit i çova analizat më dha një recetë ilaçin përkatës , më tha do shkosh tek doktoresha e familjes. Më thotë jeni pensioniste? I them po. Do veni tek doktoresha do merrni një numër thotë që ta merrni ilaçin me rimbursim. Mejku i familjes tha nuk të takon, mjeku specialist tha ty të takon dhe me rimbursim. Gjatë kësaj periudhe nuk jam mjekuar me asnjë lloj ilaci. E kam lënë derisa të sqarohet ky problem”.

Gazetarja e “BOOM” pyeti mjekun specialist, Maksim Qejvanaj i cili ka dhënë rekomandimin nëse medikamenti Apranax ka kufizim ose jo.

Ai shprehet se për këtë medikament nuk ka kufizime dhe se mjeku i familjes duhet të jetë i mirëinformuar për këtë pjesë. Gjithashtu mjeku specialist shprehet se nuk ka as kushte si në rastin e zonjës për të përfituar këtë medikament.

Gazetarja: Kur bëhet fjalë për rimbursim duhet të plotësojnë kritere të veçanta pacientët , si fakti i të qenit pensionist apo kritere të ngjashme?

Mjeku: Unë e di që nuk ka asnjë lloj kushti.të tërë pacientët e përfitojnë këtë medikament, me rimbursim është i gjithi ai. 100% me rimbursim.

Fast 3- Nada Daullja mjekja e familjes nuk njeh protokollin e barnave

Bashkë me zonjën, “BOOM” shkoi të takojë edhe mjeken e familjes, e cila për hir të së vërtetës nuk njihte protokollin e këtij medikamneti dhe i thoshte zonjës nuk ta jap se ilaçi ka kufizim, ka pyetur disa herë në telefon dhe në fund sërish nuk ka pranuar që ky bar nuk ka kufizim.

Në një moment denoncuesja mërzitet dhe i thotë se do ta heqë kartelën nga kjo mjeke për ta transferuar diku tjetër dhe doktoresha për të dalë nga situata thotë, atëherë nuk kam më çfarë shpjegimi të jap.

Gazetarja e “BOOM” gjeti edhe pjesën e protokollit të përdorimit të këtij medikamneti, në të cilin duket qartë që nuk ka kufizim. Gazetarja komunikoi edhe njëherë me mjekun specialist për një rrugë tjetër të cilën duhet të ndjekë zonja për të marrë sërish ilaçin.

Gazetarja: Çfarë procedure bën pacienti tek mjeku i familjes për ta marrë më pas barin në farmaci?

Mjeku: Procedura është kështu.Ne kemi një recetë që marrin në recepsionin tonë, rekomandim për te mjeku specialist nga mjeku i familjes dhe nga mjeku specialist përshkruhet diagnoza dhe medikamenti që duhet të marrë i sëmuri dhe këtë pjesë recete, gjysmë recetës, i kalon prapë mjekut të familjes dhe ai bën një recetë të dytë, tani ato mund ta bëjnë edhe me kode, i bien më shkurt, që shkon tek farmacisti dhe nuk ka asnjë lloj hezitimi, merret drejtpërdrejt.

Gazetarja: Është një diagnozë që e përfiton këtë medikament.

Mjeku: Besojmë që do ta qetësojmë nëse do ta marri ilacin , sepse në fund të fundit ky është dhe qëllimi, ta ndihmojmë zonjën ta zgjidhi problemin dhe të filloj mjekimin. Unë mendoj që do ta përfitoj të vej përsëri tek mjeku specialist me siguri do ta përfitoj. Mund të ketë qenë ndonjë çështje thjesht keqkuptimi ose mungesë informacioni. /Ora News

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Berisha fshehu provat, Rama zhgënjeu”, Hoxha: 21 janari, krim shtetëror

Gazetari Artan Hoxha, ditën e sotme ka folur sërish në lidhje me ngjarjen e 21 janarit të 10 viteve më parë, ku të vrarë...

Sali Berisha kujton 21 janarin e vitit 2011: Ja pse qëlloi garda

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para kryeministrisë mbeten të vrarë...

Twitter bllokon llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA

Kompania Twitter ka bllokuar llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA, pasi kishte postuar përmbajtje që mbronte politikat e Kinës në rajonin Ksinjiangut. Vendimi i...

Të gjitha faktet përse SPAK duhet të thërrasë Berishën për 21 Janarin

Të parin që pashë duke u rrëzuar në tokë, edhe pse nuk qenkësh i vrari i parë, ishte Hekuran Deda, i cili u rrëzua...

Mashtrim në vlerën e 250 mln eurove, arrestohen 7 shqiptarë në Itali (Emrat)

Policia e Katanzaros në Itali, ka përfunduar një megaoperacion ku në pranga kanë rënë 81 persona. Në mesin e të arrestuarve janë dhe 7...