E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Mjekja nuk njeh protokollin, i mohon pacientes ilaçin me rimbursim

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Emisioni investigativ “BOOM” në RTV Ora solli këtë të hënë (27 korrik) denoncimin e një zonje nga Vlora, pensioniste që mjeku specialist i ka dhënë një rekomandim për marrjen e një ilaçi me rimbursim.

Ajo vuan nga problemet e kockave, por që zonja këtë medikament prej disa kohësh nuk po e merr dot pasi pengesë bëhet mjekja e familjes, e cila nuk e zbaton rekomandimin e mjekut specialist, me arsyetimin që zonjës nuk i takon ta marri këtë lloj medikamenti dhe me rimbursim.

“Jam një zonjë nga qyteti i Vlorës,marr një rekomandim nga doktoresha pasi kam probleme me kockat. Doktori specialist më thotë do vesh të bësh analizat dhe të jap ilaçin që duhet për ju.Doktorit i çova analizat më dha një recetë ilaçin përkatës , më tha do shkosh tek doktoresha e familjes. Më thotë jeni pensioniste? I them po. Do veni tek doktoresha do merrni një numër thotë që ta merrni ilaçin me rimbursim. Mejku i familjes tha nuk të takon, mjeku specialist tha ty të takon dhe me rimbursim. Gjatë kësaj periudhe nuk jam mjekuar me asnjë lloj ilaci. E kam lënë derisa të sqarohet ky problem”.

Gazetarja e “BOOM” pyeti mjekun specialist, Maksim Qejvanaj i cili ka dhënë rekomandimin nëse medikamenti Apranax ka kufizim ose jo.

Ai shprehet se për këtë medikament nuk ka kufizime dhe se mjeku i familjes duhet të jetë i mirëinformuar për këtë pjesë. Gjithashtu mjeku specialist shprehet se nuk ka as kushte si në rastin e zonjës për të përfituar këtë medikament.

Gazetarja: Kur bëhet fjalë për rimbursim duhet të plotësojnë kritere të veçanta pacientët , si fakti i të qenit pensionist apo kritere të ngjashme?

Mjeku: Unë e di që nuk ka asnjë lloj kushti.të tërë pacientët e përfitojnë këtë medikament, me rimbursim është i gjithi ai. 100% me rimbursim.

Fast 3- Nada Daullja mjekja e familjes nuk njeh protokollin e barnave

Bashkë me zonjën, “BOOM” shkoi të takojë edhe mjeken e familjes, e cila për hir të së vërtetës nuk njihte protokollin e këtij medikamneti dhe i thoshte zonjës nuk ta jap se ilaçi ka kufizim, ka pyetur disa herë në telefon dhe në fund sërish nuk ka pranuar që ky bar nuk ka kufizim.

Në një moment denoncuesja mërzitet dhe i thotë se do ta heqë kartelën nga kjo mjeke për ta transferuar diku tjetër dhe doktoresha për të dalë nga situata thotë, atëherë nuk kam më çfarë shpjegimi të jap.

Gazetarja e “BOOM” gjeti edhe pjesën e protokollit të përdorimit të këtij medikamneti, në të cilin duket qartë që nuk ka kufizim. Gazetarja komunikoi edhe njëherë me mjekun specialist për një rrugë tjetër të cilën duhet të ndjekë zonja për të marrë sërish ilaçin.

Gazetarja: Çfarë procedure bën pacienti tek mjeku i familjes për ta marrë më pas barin në farmaci?

Mjeku: Procedura është kështu.Ne kemi një recetë që marrin në recepsionin tonë, rekomandim për te mjeku specialist nga mjeku i familjes dhe nga mjeku specialist përshkruhet diagnoza dhe medikamenti që duhet të marrë i sëmuri dhe këtë pjesë recete, gjysmë recetës, i kalon prapë mjekut të familjes dhe ai bën një recetë të dytë, tani ato mund ta bëjnë edhe me kode, i bien më shkurt, që shkon tek farmacisti dhe nuk ka asnjë lloj hezitimi, merret drejtpërdrejt.

Gazetarja: Është një diagnozë që e përfiton këtë medikament.

Mjeku: Besojmë që do ta qetësojmë nëse do ta marri ilacin , sepse në fund të fundit ky është dhe qëllimi, ta ndihmojmë zonjën ta zgjidhi problemin dhe të filloj mjekimin. Unë mendoj që do ta përfitoj të vej përsëri tek mjeku specialist me siguri do ta përfitoj. Mund të ketë qenë ndonjë çështje thjesht keqkuptimi ose mungesë informacioni. /Ora News

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vd*kur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...