E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Çfarë do të ndodhë nëse vazhdon rritja e të infektuarve? Mjeku zbulon skenarin e fundit

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Situata me pandeminë në vend, ka dalë jashtë pritshmërive. Ndonëse u duk në ditët e para pas izolimit se situata ishte nën kontroll, tashmë çdo gjë është përmbysur. Të infektuarit janë shtuar në masë. Po kështu në rritje është edhe numri i pacientëve që nuk ia dalin dot me betejën me koronavirus.

Mjeku Arben Gjata, në një intervistë për “Fax News”, foli në lidhje me organizimin e burimeve njerëzore në spitale, për të përballuar luftën ndaj Covid-19. Rektori i Universitetit të Mjekësisë, zbuloi se po trajnohen infermierë të rinj për trajtimin dhe përkujdesjen për të sëmurët me koronavirus. Duke iu referuar skenarit më të fundit, do të hapen pavione Covid-19 në qytetet e mëdha.

“Ne si Task-Forcë kemi qenë shumë të preokupuar sesi do ti sigurojmë burimet njerëzore dhe si do ti ruajmë burimet njerëzore.

Meqë ka dalë në plan hapja e Covid-3 dhe po mendohet hapja e Covid-4, është menduar një skenar që mjekë shumë të kualifikuar nga shërbimet përkatëse që është ‘Infektivi’, tek spitali ‘Shefqet Ndroqi’, të organizohen me grupe drejtuese të cilët do të marrin përsipër drejtimin e gjithë trajtimit të shërbimeve qoftë tek Covid 3 dhe Covid 4 ashtu siç veprohet tek Covid 1 dhe Covid 2.

Nga ana tjetër, për të siguruar burimet njerëzore është rritur me 50 numri i personelit infermieror. Të paktën ka filluar marrja në punë e personelit infermieror. Janë rreth 20 infermierë që janë rekrutuar në punë dhe vazhdon rekrutimi i të tjerëve, dhe po trajnohen për t’ua marrë dorën për shërbimin për Covid-19.

Së bashku me inferimerë të tjerë, kanë nevojë dhe me personel me më shumë eksperiencë, do të fillojnë të punojnë tek Covid 3 dhe 4.

Lexo edhe :   Pse sistemi imunitar i fëmijëve, reagon më mirë kundër Covid-19?
Lexo edhe :   Në kërkim të vaksinave

Besoj se do të aktivizojmë edhe studentët e ciklit të tretë, sidomos të specialiteteve përkatëse, duke i lidhur kontratë dhe ato që nuk kanë kontratë me MSH dhe duke u ofruar pagesën Covid-19 dhe nga ana tjetër është edhe lista e 3000 vullnetarëve dhe po krihen listat nga ana e MSH-së.

Është parashikuar se nëse do të vijojmë të kemi rritje, kemi edhe një skenar tjetër, që është skenari i fundit. Që të hapim pavione Covid-19 në spitalet Rajonale, duke filluar nga qytete më të mëdha dhe vendet më të prekura. Zakonisht ku ka ndërtesa vertikale ku mund të ketë ndarje midis një pavioni dhe një pavioni tjetër, dhe një nga këto godina mund të dedikohet.

Në qytete të mëdha mund të dedikohet për pacientë Covid-19 dhe ndërkohë stafi i këtyre spitaleve po përgatit grupe që të merren me pacientët Covid, në mënyrë që të kenë mundësi të trajnohen të punojnë me grupe të vogla edhe në Tiranë, në mënyrë që të kemi njerëz të trajnuar nëse do të hapen në spitale Rajonale. Shpresojmë që qytetarët të ndërgjegjësohen, nuk duhen lënë vetëm mjekët, është një luftë që i përket gjithë shoqërisë shqiptare dhe duhet të zbatohen tre rregulla bazike. Mbajtja e maskave në ambient të mbyllur, distanca fizike, por edhe higjena”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vd*kur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...