E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Çfarë do të ndodhë nëse vazhdon rritja e të infektuarve? Mjeku zbulon skenarin e fundit

Situata me pandeminë në vend, ka dalë jashtë pritshmërive. Ndonëse u duk në ditët e para pas izolimit se situata ishte nën kontroll, tashmë çdo gjë është përmbysur. Të infektuarit janë shtuar në masë. Po kështu në rritje është edhe numri i pacientëve që nuk ia dalin dot me betejën me koronavirus.

Mjeku Arben Gjata, në një intervistë për “Fax News”, foli në lidhje me organizimin e burimeve njerëzore në spitale, për të përballuar luftën ndaj Covid-19. Rektori i Universitetit të Mjekësisë, zbuloi se po trajnohen infermierë të rinj për trajtimin dhe përkujdesjen për të sëmurët me koronavirus. Duke iu referuar skenarit më të fundit, do të hapen pavione Covid-19 në qytetet e mëdha.

“Ne si Task-Forcë kemi qenë shumë të preokupuar sesi do ti sigurojmë burimet njerëzore dhe si do ti ruajmë burimet njerëzore.

Meqë ka dalë në plan hapja e Covid-3 dhe po mendohet hapja e Covid-4, është menduar një skenar që mjekë shumë të kualifikuar nga shërbimet përkatëse që është ‘Infektivi’, tek spitali ‘Shefqet Ndroqi’, të organizohen me grupe drejtuese të cilët do të marrin përsipër drejtimin e gjithë trajtimit të shërbimeve qoftë tek Covid 3 dhe Covid 4 ashtu siç veprohet tek Covid 1 dhe Covid 2.

Nga ana tjetër, për të siguruar burimet njerëzore është rritur me 50 numri i personelit infermieror. Të paktën ka filluar marrja në punë e personelit infermieror. Janë rreth 20 infermierë që janë rekrutuar në punë dhe vazhdon rekrutimi i të tjerëve, dhe po trajnohen për t’ua marrë dorën për shërbimin për Covid-19.

Së bashku me inferimerë të tjerë, kanë nevojë dhe me personel me më shumë eksperiencë, do të fillojnë të punojnë tek Covid 3 dhe 4.

Lexo edhe :   Rritet numri i të infektuarve në Kosovë, 5 viktima nga Covid-19

Besoj se do të aktivizojmë edhe studentët e ciklit të tretë, sidomos të specialiteteve përkatëse, duke i lidhur kontratë dhe ato që nuk kanë kontratë me MSH dhe duke u ofruar pagesën Covid-19 dhe nga ana tjetër është edhe lista e 3000 vullnetarëve dhe po krihen listat nga ana e MSH-së.

Është parashikuar se nëse do të vijojmë të kemi rritje, kemi edhe një skenar tjetër, që është skenari i fundit. Që të hapim pavione Covid-19 në spitalet Rajonale, duke filluar nga qytete më të mëdha dhe vendet më të prekura. Zakonisht ku ka ndërtesa vertikale ku mund të ketë ndarje midis një pavioni dhe një pavioni tjetër, dhe një nga këto godina mund të dedikohet.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave në Kosovë, 294 raste të reja me koronavirus

Në qytete të mëdha mund të dedikohet për pacientë Covid-19 dhe ndërkohë stafi i këtyre spitaleve po përgatit grupe që të merren me pacientët Covid, në mënyrë që të kenë mundësi të trajnohen të punojnë me grupe të vogla edhe në Tiranë, në mënyrë që të kemi njerëz të trajnuar nëse do të hapen në spitale Rajonale. Shpresojmë që qytetarët të ndërgjegjësohen, nuk duhen lënë vetëm mjekët, është një luftë që i përket gjithë shoqërisë shqiptare dhe duhet të zbatohen tre rregulla bazike. Mbajtja e maskave në ambient të mbyllur, distanca fizike, por edhe higjena”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...