E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

“Misioni vazhdon”, Kryemadhi del me thirrjen e fortë

Monika Kryemadhi ka kujtuar 17-vjetorin e themelimit të LSI-së. Kryemadhi ka uruar përmes një mesazhi të shkurtër simpatizantët e kësaj partie, të cilët i nxit “të vazhdojnë të luftojnë”. Kryemadhi u bën të ditur simpatizantëve të LSI-së, se misioni vazhdon. Ndonëse në një kamp opozitar, beteja e Bashës dhe Kryemadhit duket se do vazhdojë në fronte të ndara. Këtë e tregoi marrja e të gjitha komisioneve parlamentare nga ana e PD-së, e cila preferoi të mos e ndante pushtetin me LSI-në.

LSI u themelua në 6 shtator të vitit 2004 nga Ilir Meta, sot president, asokohe i sapo larguar nga Partia Socialiste. Lëvizja Socialiste për Integrim u themelua si një parti e majtë, por zanafillën e saj e ka që në gjysmën e dytë të vitit 2003, kur brenda Partisë Socialiste lindi një lëvizje e iniciuar nga Ilir Meta, që u parapri nga dorëheqja e tij nga posti i zv/kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm.

Ky akt i z. Meta u motivua nga mungesa e demokracisë së brendshme në funksionimin e partisë, si dhe nga frenimi i procesit të integrimit europian. Në prill të vitit 2005, LSI-ja organizoi për herë të parë në historinë e pluralizmit shqiptar zgjedhjet brenda partisë, sipas parimit “Një anëtar, një votë”, ndërsa Ilir Meta ishte i pari kryetar i një partie politike në Shqipëri i zgjedhur sipas këtij parimi.

Statusi

Gëzuar ditën e LSI. Për të gjithë ju djem dhe vajza, burra e gra, për të gjithë ju që e doni, keni luftuar dhe vazhdoni të luftoni për atë çfarë LSI përfaqëson.

Lexo edhe :   Zgjedhjet/ Numërohen 99.8 % e votave në Kosovë

Misioni vazhdon

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...