E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Kadilli kërkon distancimin nga Berisha

Fatbardh Kadilli është zëri i radhës i cili kërkon nga PD-ja që të distancohet nga ish-kryeministri Berisha. Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, njoftonte se Berisha dhe familja e tij janë zyrtarisht të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA, dhe prandaj edhe ju ndalohet hyrja në vend. Sipas tij, veprat e korrupsionit të Berishës, minojnë demokracinë në Shqipëri.

Duke qëndruar në të njëjtën linjë, Kadilli shkruan se e ardhmja e PD-së nuk duhet të jetë “non grata”. Mjaft i drejtëpërdrejtë, ai thotë se është koha që PD-ja të flasë se çfarë qëndrimi ka për ish-kryeministrin Berisha.

Këto reagime pasojnë pas qëndrimit të fortë edhe të kryediplomates amerikane në Tiranë, Yuri Kim. Mesazhi i ambasadores përçonte në mënyrë indirekte apelin që PD-ja të distancohet nga ish-lideri historik i kësaj partie, Sali Berisha. Yuri Kim tha se do të ishte “një ironi historike dhe tragjedi, nëse partia do duhet të hante bar për hatër të një deputeti të saj”.

Statusi

E ardhmja e PD-së nuk duhet të jetë “non grata”

PD duhet të ketë një qëndrim të qartë në raport me ish kreun e saj Sali Berisha. Nuk mund të presim vendime surprizë apo të minutës së fundit për një çështje që lidhet me fatin dhe të ardhmen e PD-së. As nuk mund të zvarritemi pa bërë asgjë.

Berisha e ka bërë të qartë që fatin e PD-së do ta mbaj lidhur me fatin e vet “non grata”. Basha nuk flet duke e lënë partinë në kryqëzime të rrezikshme politike.

Eshtë momenti të flasë partia çfarë qëndrimi ka për ish kryetarin “non grata”. Kjo është detyrë e Kryesis dhe e Grupit Parlamentar. Për secilin koleg, është nder të ulesh në karriken e kryesisë dhe të deputetit, por së pari është përgjegjësi.

Lexo edhe :   “Për një PD më të bashkuar”, “Foltorja” e Berishës zhvendoset në Fier
Lexo edhe :   “VOA” analizon aksionin e Berishës: Ka dominuar PD që nga themelimi i saj

Keni në dorë të merrni një vendim historik. Luhet fati dhe e ardhmja e Partisë Demokratike që nuk duhet të jetë “non grata”.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...