E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Mina me telekomandë në qendër të Tiranës/Preng Gjini jetonte i fshehur, makinën e kishte të kushëririt

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Shënjestra e atentatit të ndodhur dje në Tiranë, Preng Gjini, ka kaluar gjendjen e rrezikut për jetën dhe ndodhet në Spitalin e Traumës ku po merr trajtim mjekësor.

Mjeti tip Mercedes Benz me të cilin udhëtonte ai, ishte i kushëririt të tij. Burime nga grupi i hetimit kanë thënë se lënda plasëse tritol, ishte vendosur mbi gomën e parë të makinës, në anën e pasagjerit. Ka qenë pikërisht vendosja e tritolit në anën e pasagjerit, që i ka shpëtuar jetën 51-vjeçarit.

Forcat xheniere, nisur nga matjet në mjet, dyshojnë se në këtë atentat është përdorur 400 deri në 500 gram eksploziv. Lënda plasëse ishte vendosur sipër gomës së parë, nga ana e pasagjerit. Prej vdekjes së të vëllait, 51 vjeçari ka jetuar i fshehur, pasi i druhej një atentati.

Pjesën më të madhe të kohës ka jetuar në Tiranë, ndërsa 2 vajzat e tij dhe bashkëshortja jetojnë në Amerikë. Ai kryente levizje shumë të pakta në kryeqytet, dhe pjesën më të madhe të kohës ishte në shoqërinë e kushëririt të tij, që ka banesën shumë pranë vendit ku ndodhi shpërthimi.

Ngjarjet kriminale

Në gusht të vitit 2019, në një atentat mafioz u vra Armando alias Tonin Gjini, vëllai i Preng Gjinit. Ekzekutimi ndodhi në trotuarin e Katedrales së Rrëshenit. 48 vjeçari ka qenë duke udhëtuar me makinë me bashkëshorten dhe fëmijët. Në një moment, bashkëshortja e Gjinit ka zbritur nga makina për të blerë diçka në një dyqan, së bashku me vajzën, ndërsa viktima i ka pritur ato në makinë së bashku me djalin e tij. Në këtë moment, automjetit brenda të cilit ishte Gjini dhe djali i tij i është afruar një fuoristradë me xhama të zinj dhe ka qëlluar menjëherë me breshëri kallashnikovi ndaj 48-vjeçarit. Djali i mitur i Gjinit, i cili fatmirësisht nuk ka marrë asnjë plumb nga breshëria e armës automatike, e ka parë të gjithë ngjarjen. Viktima është dërguar menjëherë në spital, por nuk ka mundur ti mbijetojë plagëve.

Lexo edhe :   "S’kam hasmëri, nuk mbaj përgjegjësi për veprimet e vëllait”, Preng Gjini rrëfen traumën pas shpërthimit me tritol
Lexo edhe :   Pronari i lokalit nxjerr armën dhe plagos klientin, pranga 35-vjeçarit (FOTO)

Menjëherë pas atentatit mafioz, në vendin e ngjarjes shkuan uniformat blu, ku pas rrethimit të zonës ku ndodhi vrasja, ngritën një grup hetimor për zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve.

Makina me të cilën u bë atentati u gjet e djegur dy orë më vonë në fshatin Gziq të Mirditës. Në 12 Maj të 2018, Armando Gjini u arrestua bashkë me 17 persona të tjerë si pjesë e grupit kriminal të Met Kananit, i njohur si bosi i një klani ndërkombëtar droge që vepronte në Turqi. Gjithashtu brenda makinës është gjetur edhe një armë e llojit kallashnikov, ndërsa hetimet paraprake tregojnë se makina rezultonte e vjedhur.

Armando Gjini i shpëtoi një atentati me tritol. Makinës në pronësi të Armando Gjinit, i njohur për drejtësinë si pjesë e grupit të Met Kananit ishte vendosur një sasi eksplozivi në sedilje, por atëherë fatmirësisht nuk shpërtheu. Gjini tregoi atë kohë se në mëngjes kishte marrë makinën tip ‘Benz’ të parkuar poshtë pallatit, për të dërguar fëmijët në shkollë pasi ishte shi, por pa e ditur se në automjetin i tij kishte qenë një “minë me sahat” dhe që mund të shpërthente nga momenti në moment. Pasi konstatoi pakon, ai njoftoi menjëherë policinë, e cila e s’postoi në një distancë të largët nga pallatet duke bërë shpërthimin e kontrolluar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...