E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Miliona euro pasuri dhe zyrtarë të arrestuar, detaje për operacionin “Shpirti”

Kreu i SPAK, Arben Kraja, ka përcjellë detajet për operacionin e përbashkët Shqipëri-Itali. Mes të arrestuarve janë prokurorë, punonjës policie dhe zyrtarë lokalë, të cilët kanë favorizuar bandat e drogës. Ai tha se tashmë është identifikuar gjithë zinxhiri i rrjetit të trafikut të drogës, dhe janë sekuestruar disa milionë euro pasuri.

“Pati shkëmbim informacioni efektiv dhe të menjëhershëm që u pasua me ekzekutimin e 28 masave të sigurimit të dhëna nga Gjykata e Posoçme. Është identifikuar gjithë zinxhiri i rrjetit të trafikut të drogës nga kultivimi i saj deri në trafikimin në Itali. Është provuar përfshirja e zyrtarëve në këtë aktivitet kriminal. Bëhet fjalë për prokurorë, policë, administrator të pushtetit lokal. Janë sekuestruar disa milionë euro pasuri.

Kanë qenë 4 bashkëpunëtorë të drejtësisë që kanë dhënë kontributin e tyre. Një vit më parë ishin në një konferencë në Romë, ku sqaruam fazën e parë të këtij operacioni dhe unë theksova se do t’i shkojmë deri në fund hetimit, për të zbuluar këdo që është i përfshirë që të përgjigjet penalisht, përfshirë dhe zyrtarë publikë. Jemi në situatën ku e kemi mbajtur premtimin dhe do vazhdojmë në të njëjtën rrugë”, tha Kraja gjatë konferencës së përbashkët me AntiMafian Italiane.

Shefi i Antimafias italiane, Federico Cafiero De Raho, u shpreh se sot u arrit një objektiv madhor. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, ai tha se bashkëpunimi mes Italisë dhe Shqipërisë është intensiv, i ngushtë dhe konstant.

“Dua të përshëndes shefin e SPAK, Arben Kraja, të cilin e komplimentoj. Operacioni që SPAK po çon përpara, tanimë nga shumë kohë që kur Kraja ka marrë drejtimin e kësaj zyre janë të rëndësie të veçantë. Dua të nënvizoj se ky operacion ndjek atë të para pak muajve. Dua të them se edhe një herë bashkëpunimi mes Italisë dhe Shqipërisë është veçanërisht intensiv, i ngushtë dhe konstant.

Dua të nënvizoj se prej kohësh kemi përgjegjshmërinë të bashkëpunojmë me respektin që lidh dy zyrat për të arritur rezultate të jashtëzakonshme. Sot është arritja e një objektivi që tregon se si bashkë arrijmë të ndjekim edhe aspekte që lidhen me ‘pabesinë’ e disa institucioneve mbi të cilat vendet tona duhet të tregojnë kujdes të veçantë.

Kemi bërë një ndarje konstante të informacionit. Bashkëpunimi ynë Itali-Shqipëri konsiston të forcojmë strukturat që kanë për detyrë të luftojnë krimin e organizuar. Ndaj edhe strukturat duhet të mbështesin.

Dua të vlerësoj edhe DIA dhe policinë shqiptare që kanë bërë një detyre të një delikatese të jashtëzakonshme. Është arritur të shkatërrohet një organizatë me një shtrirje ndërkombëtare. Do të vazhdojmë të operojmë së bashku. Arben Kraja me ekipin e tij ka një kapacitet të jashtëzakonshëm në drejtim të hetimit”, tha De Raho.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koron*virusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori grek Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat greke foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...