E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Euro 2020/ Zvicër – Spanjë, takohen sot dy kombëtaret e “tërbuara” të 1/8-ave

18:00: Zvicër – Spanjë (Shën Petersburg)

Fituesit e dy përballjeve epike të 1/8-ave të së hënës ngrenë siparin e çerekfinaleve, me historinë që favorizon qartazi Spanjën. Këto kombëtare janë takuar 22 herë mes tyre dhe Zvicra ka fituar vetëm një herë – një ndeshje grupi në Kupën e Botës 2010, ku Spanja natyrisht shkoi dhe triumfoi më pas në finale.

Por ngjarjet e së hënës (Spanja mundi 5-3 Kroacinë në shtesë dhe Svicra mundi Francën pas 3-3-shit me penallti) i mësoi të gjithëve që të mos marrin asgjë për të mirëqenë, gjë që Spanja e zbuloi kur ishte në avantazh ndaj Kroacisë 3-1 kur kishin mbetur dhe 5 minuta lojë, dhe më pas u detyrua të shkojë në kohë shtesë; Zvicra bëri një rikthim të ngjashëm kundër Francës përpara se të fitonte me penallti, çka ishte dhe triumfi i tyre i parë në një ndeshje me eleminim direkt në një turne madhor që nga Kupa e Botës 1938.

Yann Sommer priti dy penallti (të dyja nga Sergio Ramos) herën e fundit kur këto kombëtare u përballën, në Ligën e Kombeve të UEFA-s në Bazel më 14 nëntor 2020, megjithëse barazimi i Gerard Morenos në minutën e 89-të i dha Spanjës barazimin e kërkuar 1-1.

Formacionet e mundshme:

Zvicra: Sommer; Elvedi, Akanji, Rodríguez; Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber; Shaqiri; Embolo, Seferović

I pezulluar: Xhaka

Humb ndeshjen gjysmëfinale po u ndëshkua me të verdhë, në rast kualifikimi të Zvicrës: Akanji, Elvedi, Embolo, Gavranović, Mbabu, Rodríguez, Schär

Spanja: Unai Simón; Azpilicueta, Eric García, Laporte, Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Ferran Torres

Humb ndeshjen gjysmëfinale po u ndëshkua me të verdhë, në rast kualifikimi të Spanjës: Jordi Alba, Busquets, Pau Torres, Rodri

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...