E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Meta sulmon Bashën dhe Kryemadhin: ‘Faqezinj që lanë mandatet’

“Faqen e zezë të gjithë ata që mund ta kenë bërë me ndërgjegje që i dhanë Shqipërisë këtë gjë, dhe që e nxorën Presidentin e Republikës në pritë, jo Ilir Metën”. Kështu e ka kujtuar braktisjen e Kuvendit presidenti Meta, duke etiketuar “faqezinj” Lulzim Bashën dhe bashkëshorten e tij, Monika Kryemadhin, që bashkarisht i dhanë rrugë dorëzimit të mandateve, ç’ka solli edhe një ndryshim të anëtarëve të Parlamentit, të cilët votuan në një numër rekord, prej 104 votash, shkarkimin e tij.

Akuzat për Bashën, dhënë sot në konferencën për shtyp, duket se shton edhe më shumë kritikat ndaj vendimeve që kryedemokrati Basha ka ndërmarrë gjatë drejtimit të opozitës, sidomos lidhur më lënien e mandateve dhe bojkotimin e zgjedhjeve lokale të vitit 2019.

Sipas presidentit, pa lënien e mandateve nga opozita, nuk do ishte bërë e mundur që mazhoranca aktuale të pushtonte shumicën e institucioneve. “Shiko, nuk ekziston më një Kuvend i tillë, me gjithë kuptimin e fjalës, ai nuk ka ekzistuar asnjëherë. Ai Kuvend është turpi i gjithë atyre që e krijuan bashkë dhe e përjashtoj veten time në mënyrë kategorike nga ajo gjë që ka ndodhur atë ditë që unë kam qenë Gjermani dhe më pas, është nga faqet më të errëta, më të zeza në dy vite e ca, ai Kuvend. E faqen e zezë të gjithë ata që mund ta kenë bërë me ndërgjegje që i dhanë Shqipërisë këtë gjë dhe që e nxorën Presidentin e Republikës në pritë, jo Ilir Metën. Sepse e lanë pa asnjë mbrojtje institucionale Republikën e Shqipërisë”, tha presidenti.

Lënia e mandateve është kritikuar edhe nga rivalët e Bashës për kreun e PD-së, edhe pse publikisht vetëm Harxhi është shprehur kundër këtij vendimi në kohën që opozita hodhi këtë hap. Ndërkaq, pas zgjedhjeve të 25 prillit, kreu i LSI-së, Monika Kryemadhi, ka pranuar gabimin e kryer me lënien e mandateve, ndërsa Basha ka vijuar të mos kërkojë ndjesë për atë hap, që sot shihet si një nga vendimet që shkaktoi jo pak zemërim dhe humbje votash. Madje Kryemadhi i kërkoi falje publike presidentit Meta për aktin e dorëzimit të mandateve, duke e konsideruar vendimin si një “gabim fatal”. Nga zgjedhjet e 25 prillit, LSI arriti të merrte 4 mandate, duke pësuar një rënie drastike nga 2017./Tirana Today

Lexo edhe :   Me rikthimin e Berishës, “fitojnë të gjithë”
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar më 12 qershor një rast të vdekjes nga koronavirusi. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit...