E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Meta në Korçë, ambasadori Soreca shkon në Presidencë

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, ka zhvilluar një takim me Drejtorin e Kabinetit në Presidencë, Edmond Panariti. Mendohet se palët kanë diskutuar për saktësimin e detajeve rreth takimit që pritet të ketë Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von derl Leyen, me Presidentin e Republikës, Ilir Meta, gjatë vizitës që zyrtarja e lartë nga Brukseli do zhvillojë më 28 shtator në Tiranë.

Kujtojmë se sot presidenti Ilir Meta ndodhet në Korçë, ku dekoroi katër ish të përndjekur politikë. I distancur nga vendimi personal i kreut të PD, Lulzim Basha, për të përjashtuar ish-kryeministrin Sali Berisha nga PD, Meta tha se nuk është detyra e tij si president të merret me këto çështje dhe as dëshiron.

Sakaq, ai ka komentuar shkurtimisht aksionin e ndërmarrë nga Berisha, për të rrëzuar Bashën, me qëllimin që siç ai e quan, rikthimin e sovranitetit në PD. Meta e krahasoi Berishën me verën, për të cilin tha se sa më shumë kohë kalon, aq më tërheqës dhe demokrat bëhet.

“Nuk dëshiroj të merrem me çështje të tilla, sepse nuk është kjo detyra ime, sigurisht që Berisha nuk mund të rri të them; doktori është si vera, sa më i vjetër aq dhe më tërheqës e demokrat bëhet”, tha Meta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...