E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Meta letër Bashës dhe Kryemadhit: Ndaloni përpjekjet për prishjen e zgjedhjeve

Një ditë para zgjedhjeve parlamentare, Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryetares së LSI, Monika Kryemadhi.

Në këtë letër, Meta kërkon nga dy liderët e partive opozitare që të angazhohen maksimalisht dhe të koordinohen për të ndaluar dhe neutralizuar me çdo kusht përpjekjet për të prishur procesin zgjedhor me anë të provokimit të tensioneve artificiale, frikësimit të votuesve duke ushtruar presion, dhe kryer survejim antikushtetues mbi ta me anë të përdorimit të të dhënave personale si dhe të përfshirjes së elementëve kriminalë në shitblerjen e votës”.

Kreu i Shtetit, thekson faktin se largimi i opozitës nga Kuvendi dhe bojkoti i zgjedhjeve vendore të vitit 2019, e ka lehtësuar instalimin e modelit autokratik dhe abuzues me qytetarët.

Ndër të tjera, Meta shprehet se përgjegjësia e dy liderëve ndaj Popullit Shqptar është historike për të rivendosur rendin kushtetues dhe shtetin e së drejtës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...