E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Mes maleve dhe në mëshirë të fatit, 8 jetimë apel për ndihmë: Nuk di çfarë sëmundje kam

Më të lexuarat

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Mes pemëve të larta dhe gjelbërimit që duket se ka pushtuar rrugët, ndodhet fshati Sinë, në Dibër. Vendi ku shumë historianë janë të bindur se ka lindur edhe heroi kombëtar Skëndërbeu. Por, pavarësisht pasurisë historike dhe bukurisë natyrore, ka edhe histori pikëlluese. I tillë është edhe rrëfimi i familjes Bardhi. E cila katër vite më parë humbi kryefamiljarin, në rrethana tragjike.

“Po ta shohësh prindin në një gjendje shumë kritike është diçka shumë e rëndë. Akomë më keq ishte pamundësia jonë për të shkuar dhe në spitale. Prej këtu ku jemi ne, spitali është më shumë se 40 minuta me makinë larg. 2 muaj pasi u operua nga apandesiti kaloi në infeksion dhe iu hap plaga.

Ai kishte nevojë për shumë mjekim dhe shumicën e rasteve ia bëja unë vetë mjekimet. Sepse mami ka qenë duke u kujdesur për vëllezërit e vegjël.Po të ishte babi, çdo gjë do të ishte ndryshe. Ai nuk mundi të shpëtojë as veten dhe as neve. Ne kemi mbetur këtu, thuajse të gjitha femra mes malit, pa asnjë të ardhur.”

“Unë nuk di ku të përplasem apo kujt t’i kërkoj ndihmë. Jemi nëntë persona dhe e vetmja e ardhur është një asistencë prej 80 mijë lekësh. Por, me kaq para nuk përballohet dot jetesa.”

Elibiona, gëzimi i parë i familjes kur ishte në moshë të vogël kaloi temperaturë të lartë, gjë që i solli probleme të rënda shëndetësore. Por, Fluturimja edhe sot, 22 vite më vonë ende nuk e di se çfarë problemi ka vajza. Pasi, nuk ka mundur kurrë ta vizitojë.

“Më theret zemra kur e shoh vajzën në këtë gjendje. Pasi kaloi temperaturë të lartë, nuk bëri dot as shkollë. Acarohet shumë shpejt, mërzitet, nuk i kupton dot gjëra, po ashtu e ka të vështirë të shprehet. Vizita nuk i kemi bërë asnjëherë, sepse nuk kemi pasur mundësi.”

Ëndrra e tetë fëmijëve është të shkollohen, por pamundësia ekonomike ia ka prerë këtë shpresë. Duke i lënë robër të varfërisë.

“Kur mbaruam shkollën, shoqet flisnin për degët që kishin fituar, kurse unë nuk flisja. Sepse e dija që unë nuk kisha mundësi dhe duhet të rrija në shtëpi. Dhashë edhe provimet e maturës dhe dola goxha mirë, po ashtu edhe mesataren e kisha mirë.

Tani më mbetet vetëm të luftoj për motrat e tjera dhe vëllezërit, të paktën ata të kenë një shkollë. Unë nuk e realizova dot ëndrrën time, por të paktën të përpiqem që ajo e tyre të plotësohet,” shprehet me trishtim Adriana, e cila është vetëm 18 vjeçe.

Ndërsa, Fluturimja veç dhimbjes kur sheh që vajzat nuk kanë mundësi të shkollohen, vuan edhe kushtetet e tmerrshme në të cilat janë duke u rritur fëmijët.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)
Lexo edhe :   Patozi: Zgjedhjet në Dibër, paralajmërim për humbjen e thellë të PD në 2017-ën

“Gjithmonë më thonë që nëse do të ishte babi gjallë, gjërat do të ishin shumë ndryshe. Nuk do të na binte pika në kokë. Nuk do të na shembet a digjet shtëpia. Instalimet që kemi janë shumë të vjetra dhe më shumë se dy herë ka marr flakë. Flemë përtokë, kur zgjohen fëmijët në mëngjes fillojnë duke qarë të gjithë.

I dhemb shpina se thuajse janë duke fjetur në dërrasa. Unë nuk di ç’të bëj. A të rehatoj fëmijët e të blej një dyshek, a t’i jap bukën e gojës?! Banjo po ashtu është në kushte skandaloze. Lahen fëmijët duke i rënë pikat e shiut në kokë sepse çatia është gjithë vryma. Rrimë duke vënë enë sa herë që bie shi.”

Të mjerë dhe të braktisur nga të gjithë, e ardhmja për 8 jetimët duket shumë e errët. Në çdo lutje i përgjërohen Zotit për një të nesërme ndryshe.

“Edhe pse jemi më këto kushte, përsëri kemi vendosur të agjërojmë. Është e vështirë, sepse ata që janë duke agjëruar e dinë që në fund të ditës do ta kenë tavolinën plot. Dhe do t’i zëvendësojnë ato kaloritë e humbura. Kurse ne nuk mund ta kemi një gatim të plotë. Por, përsëri unë kam shumë besim. Ndoshta Zoti e ka bërë për një qëllim këtë gjë, ndoshta nesër do të kemi një jetë tjetër.”

Apeli është publikuar nga fondacioni “Fundjavë Ndryshe”, të cilët bëjnë thirrje gjithë shqiptarëve të ndihmojnë sado pak këta fëmijë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...