E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Marrëveshje me Bashën?/ Rama: Jam i gatshëm për dialog, por vetëm me një kusht

Kryeministri Edi Rama, gjatë një konference për shtyp me gazetarët është pyetur nga gazetarët nëse ekziston një urë komunikimi mes tij dhe kreut të demokratëve, Lulzim Bashës.

Në fjalën e tij, Rama deklaroi edhe njëherë se është i gatshëm të dialogojë në çdo moment me opozitën jashtë parlamentare, por vetëm me një kusht. Kryeministri theksoi se nuk negocion me “asgjë që lidhet më vullnetin e popullit të shprehur në votë”.

Ndër të tjera, kreu i qeverisë tha se ka shumë gjëra më të rëndësishme për të bërë, se sa të qëndrojë në pritje për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin, teksa shtoi se prioritetet e tij janë informaliteti dhe transformimi i bashkive të fituara.

“Sepse duhet të drejtojmë të gjitha bashkitë e vendit, dhe këtë barrë duhet ta mbajmë me dinjitet dhe sukses. Fokusi im nuk është kjo loja macja me miun, e atyre që zgjodhën një rrugë që për mua ka qenë e qartë që ditën e parë. Unë jua kam thënë. Kjo rrugë do t’ju çoj më keq se sa jeni. Të gjithë e kanë vendosur vetë. Në politikë, kur merr vendim, do marrësh dhe përgjegjësi. Jemi para një situate që s’ke me ke flet dhe s’ke për çfarë flet. Prioriteti im është informaliteti dhe transformimi i bashkive të fituara. S’jam më vetëm kryeministri apo kryetari i PS-së”, deklaroi Edi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...