Koronavirusi, 148 raste të reja dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në vend mbetet e qëndrueshme, pasi 24 orët e fundit janë regjistruar 148 raste të reja, nga 3.008 testime të kryera.

Ndërkohë, 6 persona nuk arritën ta fitonin betejën me virusin vdekjeprurës. Viktimat janë të moshave 56 – 72 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë nga Durrësi, Korça, Berati, Fieri dhe Gjirokastra.

Po në 24 orët e fundit, janë shëruar edhe 430 pacientë, teksa raste aktive mbeten 24.888.

Aktualisht, në spitalet COVID në Tiranë dhe ato rajonale, po trajtohen 165 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

44 raste në Tiranë, 16 raste në Shkodër, 12 raste në Gjirokastër, 8 raste në Fier, 5 raste në Pogradec, Berat, 4 raste në Korçë, Devoll, Peqin, Këlcyrë, 3 raste në Durrës, Sarandë, Memaliaj, Skrapar, Poliçan, 2 raste në Krujë, Kukës, Has, Kavajë, Lushnje, Vlorë, Mirditë, Divjakë, Malësi e Madhe, 1 rast në Kurbin, Elbasan, Tropojë, Kamëz, Tepelenë, Vau i Dejës, Dibër, Maliq, Gramsh.

Viktima – 6 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Korça, 1 qyetar nga Berati, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Gjirokastra, të moshave 56 – 72 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 430 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 102,601 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 165 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

Statistika (20 Prill 2021)

Raste të reja ditore 148

Të shëruar në 24 orë 430

Të shtruar në spitale 165

Humbje jete në 24 orë 6

Lexo edhe :   Britania e shqetësuar për variantin indian të koronavirusit

Testime ditore 3008

Testime totale 612,563

Raste pozitive 129,842

Raste të shëruara 102,601

Raste Aktive 24,888

Humbje jete 2,353

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 18195

Fier 2096

Durrës 1008

Shkodër 886

Gjirokastër 822

Korçë 669

Vlorë 400

Dibër 314

Kukës 273

Elbasan 146

Berat 61

Lezhë 18