E premte, 15 Janar, 2021
7 C
Tirana

Konflikti tek “Petro Nini”, reagon Bushati: Dhuna, e vetmja armë për të fituar të drejtën

Analisti Andi Bushati, i ftuar në ‘News24’ ka folur rreth aktualitetit politik, duke cekur në veçanti konfrontimin mes policisë, përmbaruesve dhe disa familjeve tek “Petro Nini” në kryeqytet.

Në rubrikën ‘Opinion’, Bushati tha se shqiptarëve e vetmja mënyrë për të fituar të drejtën e tyre u ka mbetur dhuna përballë pushtetit të parasë, si dhe shtoi që vendimi për shkarkimin e drejtorit të policisë së Tiranës duhet përshëndetur.

Sipas tij, të gjitha institucionet janë vënë në shërbim të të fortëve.

“Më vjen keq që e vetmja armë për të gjetur të drejtën ka mbetur dhuna. Imagjinoni sikur ata familjarë të kishin qëndruar të heshtur dhe të kishin ulur kokën. Nëse ata do thoshin s’kemi ç’bëjme, shtëpia e tyre sot do ishte prishur. Problemi është se pse duhet që në këtë vend, edhe gjykatat edhe polica, të gjitha institucionet janë vënë në shërbim të të fortëve. Është një masë që duhet përshëndetur shkarkimi i drejtorit të Policisë së Tiranë, pasi kur një institucion reagon është pozitive. Përtej reagimit pas faktit duhet parë edhe analiza që shkon më thellë. Pse policia u vu në shërbim të nxjerrjes jashtë të disa familjeve? Nëse këtu nuk përdor mjete ekstra ligjore ti mbetesh një njeri i shtypur. Ata në Kukës iu ul taksa në Rrugën e Kombit se i vunë flakën kabinave. Ata do paguanin 5 euro nëse nuk do kishin reaguar. Pse jetojmë në një shtet që ti duhet të bëhesh i dhunshëm që të fitosh të drejtën tënde. Mos vallë kjo është mënyra e vetme që i ka mbetur shqiptarëve përballë pushtetit të parasë?”, tha Bushati.

Bushati, ka komentuar edhe situatën Brenda opozitës, i cili u shpreh se deputetët e rinj të opozitës në Kuvend kanë të drejtën e tyre, por nuk mund të quhen opozitë e re.

Lexo edhe :   Lidhëset elektorale të Ramës dhe këpucët e palidhura ende të opozitës
Lexo edhe :   Lidhëset elektorale të Ramës dhe këpucët e palidhura ende të opozitës

“Do ishte anomali nëse deputetët do ishin të gjithë pro Bashës. Unë kam mbrojtur kauzën që opozita duhet të digjte mandatet. Ata kanë të drejtën e tyre të zënë atë vend në parlament. Nder apo turp ata e marrin vetë përsipër. Nuk mendoj se ata mund të quhen opozitë e re. Ata nuk janë opozita”, deklaroi Bushati.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ekzekutoi në banesë/ Detaje të reja nga trafikimi që bënte Ademi me 2 motrat

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me motrat Zhaneta Metani dhe Kristina Bardhi, të cilat u ekzekutuan mesditën e 31 Dhjetorit...

Serbët e veriut të Kosovës marrin dozën e dytë të vaksinës anti-covid

Një grup i qytetarëve nga katër komunat në veri të Kosovës, të cilët u imunizuan më 25 dhe 26 dhjetor të vitit 2020, me...

Video/ Po bënte video me telefon, 44-vjeçari goditet nga rrufeja

44-vjeçar brazilian është goditur nga rrufeja teksa me telefonin e tij po filmonte stuhinë që kishte përfshirë vendin. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Minduri, ku...

Ulet numri i viktimave nga koronavirusi, 641 raste të reja

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Koreja e Veriut zbulon raketën e re balistike (Video)

Koreja e Veriut zbuloi një lloj të ri të raketës balistike, që lëshohet nga nëndetësja, gjatë një parade ushtarake në Phenjan. Pamjet e medias shtetërore...