Politikë

“KE jep në mars dritën jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”


               Publikuar në : 18:38 - 28/01/20 M S

Këshilli Evropian jep në mars dritën jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo ka qenë deklarata në një zë nga ana e kryeparlamentarit Gramoz Ruçi dhe kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, nga samiti i PE për Ballkanin Perëndimor.

Gjatë takimeve u nënvizua se Parlamenti Evropian nuk tërhiqet nga pozicioni i palëkundur, për të filluar menjëherë gjatë presidencës kroate bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në fjalën e tij në Samit, Ruçi ka shprehur mirënjohjen për mbështetjen e fuqishme që PE dhe personalisht Presidenti Sassoli u japin përpjekjeve të vendeve të rajonit, për t’iu bashkuar familjes evropiane. Ruçi rikonfirmoi vendosmërinë e Shqipërisë drejt destinacionit evropian. Ai tha se vendi ka vetëm një Plan A në rrugëtimin drejt të ardhmes, që është Bashkimi Evropian.

Ruçi u kërkoi kryeparlamentarëve të BE-së të bindin qeveritë e tyre, se Ballkani Perëndimor është një rajon evropian dhe jo kufitar me Bashkimin Evropian. Se kufijtë kulturorë të Evropës janë kufijtë e saj gjeografikë dhe se kufijtë politikë dhe ekonomikë ka ardhur koha të afrohen me ta, se Ballkani Perëndimor është një vlerë e shtuar dhe jo një problem i shtuar për Bashkimin Evropian.

Në të njëjtën linjë ka qenë edhe kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla: “Shqipëria nuk është dekurajuar nga rezervat dhe skepticizmi i disa vendeve anëtare, të cilëve u është kërkuar që para se të shprehin qëndrimet e tyre, të vijnë në Shqipëri dhe të prekin nga afër rezultatet e problemet tona. Ne jemi të vendosur në destinacionin tonë europian dhe nuk kemi plan tjetër, as të hapur, as të fshehtë, as sot, as në të ardhmen”.

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT