E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

“Ka parashikime të frikshme”, Majlinda Bregu zbulon çfarë na pret

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Ish-ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, ka shprehur shqetësimin në lidhje me situatën që po jetojmë, pasi kriza ka mbërthyer vendin.

Që në krye të statusit të shpërndarë në facebook, ajo nënvizon se beteja më e madhe është për të mbajtur vendin e punës.

Ndryshe nga vitet që kemi lënë pas, për të mbajtur vendin e punës me të njëjtën rrogë, duket si një mision me shumë të papritura.

Bregu bën me dije se ka parashikime te frikshme se gjatë 2020, me gjasë 195 mil vende pune do të mbyllen( ILO). Kjo krizë e shkaktuar nga pandemia ka prekur turizmin, restorantet, hotelerinë, etj.

Statusi

Une nuk kam asnje nostalgji per 1 majin e Paradave. Per diten qe shenjonte stinen e diellit e veshjen zyrtare te sandaleve, po. Por kjo date 1 sivjet sjell nje Maj te pajetuar me pare nga brezi yne. Beteja me e veshtire do te jete e atyre qe duhet te ruajne vendin e punes.

Ka parashikime te frikshme se gjate 2020 me gjase 195 mil vende pune do te mbyllen( ILO). Krizat prekin se pari me te dobetit. #turizmi #udhetimet #pasuritepaluajtshme #shërbimet #restorante#hoteleria etj.

Lexo edhe :   Merkel paralajmëron ndryshim në barazpeshën globale prej pandemisë

Biznesi i vogel dhe i mesem ze 99,7% te 350 mije kompanive ne Ballkanin Perendimor.

Per me shume shihni videon.
@regionalcooperationcouncil_rcc

🇬🇧#StayatHome edition of the 1 May #LabourDay . Although physically distant, ëe are still connected by this idea!

#ILO forecasts that the ëorld ëill lose around 195 million jobs for the second quarter of 2020. This crisis affected #service sector, #tourism#travel#retail, and #manufacturing the most. 99,7% of 350.000 companies in the Ëestern Balkans are SMEs – restaurants, cafes, manufactures, ëhile 11,9% of all employees in the region come from tourism.

Lexo edhe :   OECD: Kthimi në gjendje normale pas pandemisë do të zgjasë

https://bit.ly/2YmOMvs

#StayHome #StayHealthy
Good.Better.Regional.
EU #PoëeredbyRCC
#MayDay #jobs #employement #StrongerTogether #ËesternBalkans #cooperation #regionalcoperation
#eu #europe #euintegration #PoëerofJointAction

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...