E hënë, 25 Tetor, 2021
18.5 C
Tirana

“Ka parashikime të frikshme”, Majlinda Bregu zbulon çfarë na pret

Ish-ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, ka shprehur shqetësimin në lidhje me situatën që po jetojmë, pasi kriza ka mbërthyer vendin.

Që në krye të statusit të shpërndarë në facebook, ajo nënvizon se beteja më e madhe është për të mbajtur vendin e punës.

Ndryshe nga vitet që kemi lënë pas, për të mbajtur vendin e punës me të njëjtën rrogë, duket si një mision me shumë të papritura.

Bregu bën me dije se ka parashikime te frikshme se gjatë 2020, me gjasë 195 mil vende pune do të mbyllen( ILO). Kjo krizë e shkaktuar nga pandemia ka prekur turizmin, restorantet, hotelerinë, etj.

Statusi

Une nuk kam asnje nostalgji per 1 majin e Paradave. Per diten qe shenjonte stinen e diellit e veshjen zyrtare te sandaleve, po. Por kjo date 1 sivjet sjell nje Maj te pajetuar me pare nga brezi yne. Beteja me e veshtire do te jete e atyre qe duhet te ruajne vendin e punes.

Ka parashikime te frikshme se gjate 2020 me gjase 195 mil vende pune do te mbyllen( ILO). Krizat prekin se pari me te dobetit. #turizmi #udhetimet #pasuritepaluajtshme #shërbimet #restorante#hoteleria etj.

Biznesi i vogel dhe i mesem ze 99,7% te 350 mije kompanive ne Ballkanin Perendimor.

Per me shume shihni videon.
@regionalcooperationcouncil_rcc

🇬🇧#StayatHome edition of the 1 May #LabourDay . Although physically distant, ëe are still connected by this idea!

#ILO forecasts that the ëorld ëill lose around 195 million jobs for the second quarter of 2020. This crisis affected #service sector, #tourism#travel#retail, and #manufacturing the most. 99,7% of 350.000 companies in the Ëestern Balkans are SMEs – restaurants, cafes, manufactures, ëhile 11,9% of all employees in the region come from tourism.

Lexo edhe :   Për besimpaktët e konspiracionistët
Lexo edhe :   Për besimpaktët e konspiracionistët

https://bit.ly/2YmOMvs

#StayHome #StayHealthy
Good.Better.Regional.
EU #PoëeredbyRCC
#MayDay #jobs #employement #StrongerTogether #ËesternBalkans #cooperation #regionalcoperation
#eu #europe #euintegration #PoëerofJointAction

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reagime pas ndalimit të sportistëve të Kosovës nga Serbia

Autoritetet e Serbisë ndaluan në kufi dhe nuk lejuan ekipin përfaqësues të boksit të Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit...

“Ata autobusë prodhojnë kancer, keni 5 ditë kohë”, arrihet dakordësia

Pas shumë ditëve të utobusëve të tejmbushur dhe vonesave të pajustifikuara, sot është arritur dakordësia me operatorët e transportit urban. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion...

Derbi gjithnjë përtej futbollit…

Nga: Eduard Zaloshnja Para ca kohësh, zhvillova një sondazh me tifozë e dashamirës të Tironës në lidhje me ndryshimin e emrit zyrtar të klubit (nga...

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...