E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Jordani/Plas grushti në parlament mes deputetëve (VIDEO)

Debati parlamentar mbi reformat kushtetuese, disa prej të cilave rregullojnë barazinë gjinore, ka çuar në një përleshje masive në sallën plenare të Jordanisë, raportoi AFP.

Sherri u parapri nga komente të mprehta dhe një shkëmbim akuzash midis ligjvënësve dhe kryetarit të parlamentit, Abdelkarim al-Dagmi.

Tensionet u përshkallëzuan kur filluan diskutimet për një reformë që shtoi emrin “gratë” në përkufizimin “qytetar jordanez”. Një ndryshim i tillë do të siguronte barazi gjinore.

Disa ligjvënës me zemërim iu bashkuan debatit, duke thënë se amendamenti ishte “i padobishëm”. Debati i ashpër ka përshkallëzuar më pas në një sherr, i cili është transmetuar drejtpërdrejt në disa kanale televizive.

Tensionet u zgjidhën me përfundimin e takimit, dhe shtyrjen e debatit për të mërkurën.

Burimi i lajmit: novinite.com. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...