E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Keni ftohje, grip apo Covid-19? Ekspertët shpjegojnë se si të bëjmë dallimin

Keni dhimbje të fytit, rrjedhje të hundës dhe dhimbje muskujsh? Mund të jetë një ftohje e zakonshme, një rast i gripit – ose Covid-19.

Të gjitha sëmundjet ndajnë simptoma të ngjashme, ndonjëherë duke e bërë të vështirë ta dallosh. Normat e rasteve të Covid-19 kanë qenë në rritje, ndërsa varianti Omicron është përhapur, por numrat e shtrimeve në spital duket se po qëndrojnë relativisht të ulëta. Për njerëzit e vaksinuar, provat sugjerojnë se infeksioni me këtë variant duket më pak i mundshëm të jetë i rëndë, tha epidemiologu dhe ish-drejtori ekzekutiv i Departamentit të Shëndetësisë në Detroit, Dr. Abdul El-Sayed.

Normat ditore të rasteve me Covid-19 tani kanë tejkaluar rritjen e Delta-s. “Gjëja e rëndësishme për të mbajtur mend është se një vaksinë është si t’i japësh një thirrje “të jesh në vëzhgim” për sistemin tuaj imunitar. Kështu që aftësia e tij për të identifikuar, synuar dhe shkatërruar viruset është shumë më e lartë sa herë që marrim një tjetër nxitje të vaksinës”, tha El-Sayed. “Ka kuptim që simptomat që do të përjetonit janë më të buta nëse jeni vaksinuar.”

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që infeksionet nuk duhet të merren seriozisht, shtoi ai, veçanërisht kur merret parasysh rreziku i sistemeve dërrmuese të kujdesit shëndetësor.

Shumë infeksione Covid-19 mund të duken si një ftohje ose grip. Mënyra më e mirë për të ditur është të bëni një test, tha Dr. Sarah Ash Combs, mjeke që merr pjesë në Spitalin Kombëtar të Fëmijëve.

“Pa marrë një test, unë do të thoja se është vërtet e ndërlikuar të dallosh tani,” tha Combs.

Shenjat e hershme të të ftohtit, gripit dhe Covid-19 priren të jenë të ngjashme, tha El-Sayed.

Si Covid-19 ashtu edhe gripi shpesh shkaktojnë simptoma të tilla si ethe, lodhje, dhimbje trupi, dhimbje të fytit, gulçim dhe të vjella ose diarre, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Megjithatë, infeksioni Covid-19 mund të dallohet nga dhimbja e kokës dhe kolla e thatë që shpesh shoqërohen me të. Humbja e shijes dhe nuhatjes që ka qenë shenja më e madhe paralajmëruese e një infeksioni Covid-19 është ende një simptomë e mundshme, megjithëse është më pak e përhapur tani sesa ka qenë me variantet e tjera, tha El-Sayed.

Midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, mjekët presin që rritja e Omicron në SHBA të rritet

“Për njerëzit që ndjejnë dhimbje të rënda gjoksi, veçanërisht me një kollë të thatë që është përkeqësuar, atëherë duhet të kërkoni vërtet kujdes mjekësor”, paralajmëroi ai.

Faktori më i rëndësishëm për t’u marrë parasysh është ekspozimi. “Nëse keni filluar të ndjeni ndonjë nga këto simptoma, ia vlen të pyesni: A është infektuar dikush me Covid me të cilin kam rënë në kontakt? Gjithashtu ia vlen të izoloheni dhe të bëni një test të shpejtë”, këshilloi ai.

Edhe nëse nuk po ndjeni ende simptoma, mund të jetë më mirë të tregoni kujdes nëse keni qenë pranë dikujt që ka rezultuar pozitiv për Covid-19.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

“Unë mendoj se ia vlen të mbash një dyshim të madh se mund të jetë Covid, duke marrë parasysh që ne kemi variantin Omicron që po përhapet si zjarri”, shtoi El-Sayed.

Në këtë pikë, është më e sigurta që të trajtohen me kujdes të gjitha simptomat e ftohjes, tha Combs.

Kur duhet testuar për Covid-19

Shpesh është mirë të adresoni dyshimet tuaja për Covid-19 duke bërë një test, edhe pse kur e bëni ai bën ndryshim.

Nëse ndjeni simptoma, tani është koha për të bërë një test, tha El-Sayed. Janari do të jetë ‘një muaj vërtet, vërtet i vështirë’ pasi varianti Omicron nxit rritjen e infeksioneve, thotë eksperti.

Lexo edhe :   Greqia paralajmëron zgjatje të masave kufizuese

Për ata që janë ekspozuar, por nuk ndjejnë simptoma, ekziston mundësia që virusi të mos jetë zhvilluar sa duhet për t’u shfaqur në një test të shpejtë, shpjegoi ai. Në ato raste, është më mirë të prisni pesë ditë pas ekspozimit përpara se të testoni dhe të qëndroni në vëzhgim, sipas CDC.

“Vetëm sepse ju merrni një test negativ nuk do të thotë domosdoshmërisht se nuk është Covid”, tha El-Sayed. “Qasja më e mirë është të testoni dhe më pas të provoni përsëri pas 12 deri në 24 orë, dhe nëse merrni dy negative, mund të jeni më të sigurt se nuk është”.

Pavarësisht nëse është Covid-19 apo ftohja e zakonshme, ka qenë gjithmonë një ide e mirë të izolohesh ndërkohë që lufton një sëmundje virale, tha ai. Është bërë edhe më e rëndësishme me rritjen e rrezikut të përhapjes me Covid-19.

Çfarë duhet të bëni nëse fëmija juaj fillon të nuhasë

Duke parë përpara për kthimin në shkollë pas pushimeve dimërore, SHBA është në një pikë ku njerëzit duhet të trajtojnë simptomat e ftohjes ose gripit njësoj si Covid-19, tha Combs.

Kur një familje vjen në dhomën e saj të urgjencës me një fëmijë që ka nuhatje dhe dhimbje fyti dhe pyet se çfarë është, ajo është e sinqertë: Ajo nuk mund ta dijë me siguri pa një test, tha Combs.

Fëmijët po e përjetojnë Omicron në të njëjtën mënyrë si të rriturit, pasi simptomat janë shumë më të gjera dhe shpesh më të buta, si ftohja, tha ajo.

Marrja e një vaksine gripi për fëmijën tuaj është e rëndësishme për të zvogëluar mundësinë e shtimit të një virusi tjetër, tha Combs. Fëmijët nën 5 vjeç janë ende në pritje të miratimit të vaksinës nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, por ata më të rritur mund të vaksinohen për të zvogëluar rrezikun e përhapjes dhe sëmundjeve të rënda.

Ndërsa ata kthehen në një mjedis shkollor, testimi do të jetë thelbësor për të mbrojtur kundër shpërthimeve, tha Combs.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...