E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Njihuni me 12-vjeçarin që është më i zgjuar se Ajnshtajni

Një nxënës i shkollës britanike është zyrtarisht një nga fëmijët më të zgjuar në botë, pasi ka marrë rezultatin maksimal në një test Mensa – duke shënuar edhe më shumë se Albert Ajnshtajni.

Barnaby Swinburn, 12 vjeç, nga Bristol, tani është pranuar në klubin me IQ të lartë pasi mori notën më të lartë të mundshme për një djalë të moshës së tij – 162. Ajnshtajni kishte një IQ prej 160.

Ai shënoi një për qind më të lartë të njerëzve në një test dhe katër për qind më të lartë në të dytin. Prindërit e tij, Ghislaine dhe Christopher Swinburn thanë se djali i tyre tashmë ka zgjedhur kursin e tij universitar në programimin kompjuterik.

Ghislaine, 50 vjeç, tha: “Matematika është diçka në të cilën Barnaby ka spikatur gjithmonë sepse i pëlqen – marrja e testit Mensa ishte ideja e tij. Ne nuk e shtyjmë atë të bëjë asgjë – ai i mori të gjitha vendimet e tij për këtë.

“Ne as nuk duhet t’i kërkojmë të bëjë detyrat e matematikës, sepse atij i pëlqen, kështu që ai thjesht e bën atë gjithsesi. Kur mësuam rezultatin e tij të testit, unë isha vërtet e kënaqur për të – dhe ai gjithashtu ishte shumë i emocionuar për këtë”. Dashuria e Barnaby për matematikën shkon deri në kohën kur ai ishte vetëm katër vjeç, kur mamaja Ghislaine kujtoi një kohë që nuk mund të flinte sepse ai ‘po përpiqej të llogariste sa sekonda janë në një orë’.

Ai u tha prindërve të tij se donte të kalonte një test Mensa, për ta “kuptuar veten më mirë” dhe e përfundoi atë më 11 dhjetor. Mensa, e njohur si Shoqëria e IQ-së së Lartë, mirëpret këdo që IQ-ja e të cilit është në dy përqindëshin më të lartë të popullsisë.

Nëna e dy fëmijëve, Ghislaine tha: “I thashë babait të tij se do të shkonte në njërën nga dy mënyrat – mund të ndodhte që ai nuk do të hynte brenda dhe do të mërzitej, ose do të hynte, dhe do të ishte i padurueshëm sepse ai do ta dinte sa i zgjuar është”.

Rezultati i tij më i lartë prej 162 në testin Cattell III B e vendosi atë në një për qind më të lartë të njerëzve, me pikën e tij prej 128 në testin e Panairit të Kulturës që e vendos atë në katër për qind të parët. Barnaby ëndërron të studiojë në Universitetin e Oksfordit, dhe dëshiron të bëhet një programues kompjuteri.

Ghislaine tha se djali i saj i pëlqen sportet. Ghislaine u shpreh: “Unë punoj brenda NHS dhe pandemia ka qenë kaq negative dhe stresuese për mua. Pra, shikoni që Barnaby të bëjë mirë ka qenë diçka kaq e bukur. Ne nuk e shtyjmë fare Barnabyn, gjithçka që ai ka bërë ka qenë ideja e tij. Ka qenë një udhëtim për të vetë-zbuluar për të dhe ky është vetëm fillimi”.

IQ qëndron për Koeficientin e Inteligjencës, dhe përdoret për të matur aftësinë mendore.

Shkurtesa ‘IQ’ u krijua për herë të parë nga psikologu William Stern, për të përshkruar termin gjerman Intelligenzquotient. Historikisht, IQ është një pikë e arritur duke pjesëtuar moshën mendore të një personi, të marrë me një test inteligjence, me moshën e tij. Pjesa që rezulton shumëzohet më pas me 100 për të marrë një rezultat IQ. Një IQ prej 100 është konsideruar prej kohësh si rezultati mesatar.

Rregullimi i rezultateve të IQ do të thotë gjithashtu se rezultatet janë “shpërndarë normalisht”, që do të thotë po aq njerëz shënojnë në secilën anë të mesatares.

Për shembull, e njëjta sasi njerëzish shënojnë 70 si ata që shënojnë 130. Megjithëse saktësia e testeve të inteligjencës është disi e diskutueshme, ato ende përdoren gjerësisht.

Për Mensa, rezultati i pranimit kërkon që anëtarët të jenë brenda dy përqindëshit të parë të popullsisë së përgjithshme. Në varësi të testit të IQ-së, kjo mund të kërkojë një rezultat prej të paktën 130.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...