Aktualitet

“Gjyqtari ka marrë leje lindje, për të shtyrë Vettingun”, Mentor Kikia flet për celulën terroriste: Topi dhe Spahiu dinë diçka


               Publikuar në : 18:06 - 23/10/19 M. S

Edhe gazetari Mentori Kikia ka pasqyruar qëndrimin e tij në lidhje me çështjen e celulës terroriste, që kishte planifikuar të kryente një sulm në festën e Sulltan Novruzit. Kikia kërkon që të arrestohen tre gjyqtarët që lanë të lirë Abdulselam Turgut, që sot pas operacionit të kryer nga antiterrori, rezultoi të ishte një terrorist.

Po kështu, Kikia zbulon në postimin e tij se Bamir Topi e Kreshnik Spahiu mund të dinë shumë në lidhje me këtë çështje, pasi në atë kohë kryesonin KLD-në. Më herët, ishte gazetari Artan Hoxha i cili citonte se nje treshe gjyqtarësh të Apelit, drejtuar nga gjyqtari Gjin Gjoni, pavarsisht akuzave të Gjermanisë dhe të paktën 5 shteteve të tjera të BE-së, e liruan bosin turk të drogës në “arrest shtëpie”. Madje e dërguan ne një apartament, në katin e 8-të të një pallati ende të papërfunduar te Kthesa e Kamzës.

Artan Hoxha plas ‘bombën’ për celulën terroriste, zbulon lidhjet e ‘kokës’ së grupit me politikën shqiptare (VIDEO)

Duke qëndruar në të njëjtën linjë me kolegun e tij, gazetari Mentor Kikia kërkon të dijë se ku janë sot këta gjyqtarë? Përse nuk arrestohen?

Statusi

Meqë trafikanti iku, arrestoni gjykatësit. Bëni drejtësi!

Nuk reshtëm së bërtituri atë kohë për këtë skandal. Kemi shkruar e folur pa fund për lirimin e trafikantit turk që sot doli një nga anëtarët e celulës terroriste iraniane. Por askush nuk deshi të dëgjojë. Një bandë gjykatësish vazhduan të qetë karrierën e zhvatjes. Nuk kishte ndodhur asnjëherë që një trafikant, që kërkohet në 5 shtete për 1 ton kokainë, të nxirret nga burgu e të sigurohet në arrest shtëpie. E ku, në një vend pa adresë. Di njeri të thotë ku bie shtëpia: Kthesa e Kamzës, kati i 8? Nuk ka asnjë. Ose ka qindra shtëpi që janë në katin e 8 në dhjetra pallate tek Kthesa e Kamzës. Ku janë sot këta gjyqtarë? Përse nuk arrestohen? Gjin Gjoni ka marrë edhe leje lindjeje për të shtyrë vettingun. Reforma thjeshtë disa prej tyre i ka përjashtuar, por po gëzojnë të qetë paratë e trafikantit turk. KLD kryesohej atekohe nga Bamir Topi, President i Republikes dhe Kreshnik Spahiu, nenkryetar. Mund te dine edhe keta ndonje gje.

“Paguan miliona që të lirohej”/ Kush është “bosi” i mafies turke? Ja detajet tronditëse  

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT