Aktualitet

“Paguan miliona që të lirohej”/ Kush është “bosi” i mafies turke? Ja detajet tronditëse  


               Publikuar në : 17:27 - 23/10/19 M. S

Policia e Shtetit ka zbuluar një celulë të rrezikshme terroriste iraniane. Ardi Veliu publikoi emrat e celulës iraniane, që rezultonin të lidhur me bosin e mafies turke, Adbulselam Turgut. Operativët kriminalë të celulës ishin vartës të super-trafikantit turk, i njohur në fushën e krimit të organizuar, trafikut të heroinës dhe planifikimit të sulmeve terroriste. Por kush është Abdulselam Turgut, që ka lidhje të vjetra me krimin e organizuar në Shqipëri?

Gazetarja Klodiana Lala ka zbardhur detaje të forta. Sipas saj, Gjykata e Apelit kohë më parë i dha lirinë, duke e lënë në “arrest shtëpie”, ndërkohë që adresa e tij nuk dihej. Ajo citon se lirinë ia mundësuan miqtë e tij shqiptarë, të cilët paguan një shumë të majme. Gazetarja kërkon të dijë më tej nëse biznesmeni po hetohet, dhe nëse ka lidhje me politikën.

Klodiana Lala shkruan:

“Adbulselam Turgut

U lirua vite më parë nga Gjykata e Apelit me masën e arrestit shtëpiak, në një kohë që në Shqipëri nuk kishte adresë.

Lirinë ja mundësuan miqtë e tij shqiptarë që paguan miliona. Dosja e tij në Policinë e Shtetit u rihap dy vite më parë dhe një portal shkroi për disa detaje.

Për këtë shkak u pezullua nga puna edhe një oficere, me dyshimin se zbuloi të dhëna sekrete. Në fakt, nuk ishte ajo që e nxori sekretin. Atë gjë e bëri dikush tjetër. Zhurma u shua shpejt, sepse mesa kuptova sërish ai bosi me dy emra veproi në mënyrën e tij.

Tani ky trafikanti na rezulton i përfshirë me rrjet terrori.

Te Krimet e Rënda ka një dosje të hershme për këtë.

Pyetja është: A po hetohet biznesmeni dhe lidhjet e tij me politikën????”.

Sipas, drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, celula kishte planifikuar të kryente sulm terrorist në Shqipëri në mars të 2018-ës, ditën e festimeve të Sulltan Novruzit, por është parandaluar.

Në një konferencë për shtyp, Veliu ka dhënë detaje mbi operacionin e ndalimit të këtij sulmi terrorist, i një rrjeti që drejtohej nga regjimi iranian në Shqipëri dhe që kishte synim sulmin ndaj lëvizjes opozitare iraniane (MEK).

 

 

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT