E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Gjenden bizhuteritë e vjedhura, kush janë shqiptarët që grabitën 66 banesa në Itali (Video)

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Policia e Shtetit në Pordenone ka nxjerrë të tjera detaje lidhur me bandën e shqiptarëve në Itali, të cilët grabisnin vila dhe banesa në Veri-Lindje të Italisë.

Vetëm në periudhën nëntor 2018 dhe shkurt 2019 u regjistruan 66 vjedhje të rënda.

Sipas autoriteteve vendase, grabitësit kanë mundur të marrin disa bizhuteri, para kesh dhe armë zjarri, ndërsa pasditen e djeshme identifikuan disa vende të fshehta të përdorura nga grupi, duke zbuluar dhe konfiskuar më shumë se 1.3 kg stoli me vlerë rreth 1 milion euro, një pistoletë dhe një kasafortë me municione.

Ndërkohë, uniformat blu gërmuan në disa vende dhe arritën të identifikonin disa gropa ku vjedhësit kishin groposur disa xhevahire dhe një pistoletë kalibër 38, ndërsa mësohet se municioni i gjetur  është rezultat i vjedhjeve të kryera në 21 janar 2019, Sacile (Pn) në rrugën Giardini.

Grupi hetimor po merret me identifikimin e pronarëve të ligjshëm të pasurive të vjedhura gjatë bastisjeve të tjera të fshehta të kryera në provincat e Pordenonit, Trevisos dhe Bellunos.

Në pranga ranë: Darjel Prushi, 27 vjeç nga Kruja, mr precedent të mëparshëm kriminal, i cili jetonte në Conegliano në Via Kennedy; Edmod Ethemaj, i njohur si “Mondi”, 35 vjet nga Peqini banues po në Conegliano, edhe Nikoll “Niku” Dobrozi, 27 vjeç, nga Mamurrasi.

Lexo edhe :   Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Shqiptarët e arrestuar, gjenden në burg që prej 25 prillit dhe vetë ata gjatë hetimeve kanë pranuar se janë përgjegjës për 66 vjedhje të rënda në vila dhe shtëpi.

Deri tani policia ka verifikuar se rreth 2 milionë euro janë të ardhura të paligjshme të përfituara nga vjedhjet e argjendit, orëve, shufrave të arit, si dhe pistoletave dhe municioneve në disponueshmërinë e të arrestuarve , të gatshëm për t’i përdorur ato edhe gjatë sulmit në mbrëmje dhe natë në shtëpi.

Lexo edhe :   Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Po ashtu u verifikua se një pjesë e aseteve të tilla të paligjshme janë transferuar në Shqipëri.

Shqiptarët ishin një shoqatë kriminale e mirëstrukturuar, e specializuar për vjedhjet në shtëpi me zbritjen e kasafortave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...