E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Gati dosjet që do të hetojë SPAK, Hajdari: Goditje që nuk janë imagjinuar

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Nga Anxhela Ferra

Ndryshe nga 2 vite më parë, zgjedhja si Prokuror i Përgjithshëm i Olsian Çelës  ka ndodhur në një kohë të vështirë për vendin. Por në një situatë të qetë brenda Parlamentit. Me anë të një votimi të fshehtë, Kuvendi votoi me 101 vota pro kandidaturën e Çelës si Kryeprokuror për shtatë vitet e ardhshme. Në garë me Çelën, ishin edhe Arta Marku dhe Fatjona Memçaj.

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari në një intervistë për Tirana Today thotë se Olsian Çela ishte zgjedhja më e mirë për të drejtuar për 7 vite Prokurorinë e Përgjithshme.

“Ishte votim i qetë sepse u shkua në një procedurë normale. Kurse zgjedhja e zonjës Marku, ishte një situatë ekstra ligjore. Zonja Marku nuk tregoi që është lidership me sjelljen e vetë. Çela ishte më i miri, në raport me këto që kandiduan. Kjo nuk do të thotë që në prokurori nuk kishte persona të tjerë që mund ta drejtonin për pozicionin e Prokurorit të Përgjithshëm. Por, nga këto që kandiduan dhe kaluan vettingun, padiskutim që Çela ishte më i miri. Sepse ai ka një karrierë që vjen në ngritje. U duk qartë që ai kishte prioritet që në paraqitjen e platformave. Pasi kishte platformën më të mirë në raport me dy kandidatet e tjera.

Kam përshtypjen që ndërkombëtarët jo hapur, por siç punohet në gjithë rastet, nuk kanë pasur asnjë vërejtje. Dhe kanë ndikuar besoj që zoti Çela të shkojë në këtë numër që mori në Parlament.”

“Prokurorët e Përgjithshëm kanë qenë të zgjedhur politikisht”

Edhe pse me ndryshimet kushtetuese, Prokuroria e Përgjithshme tashmë është me rol të kufizuar, Hajdari thekson se ky është modeli më i mirë i drejtësisë.

“Prokurori i Përgjithshëm në Shqipëri, tashmë me ndryshimet ligjore është një figurë, e cila është kuptuar gabim. Sikur nuk ka rëndësi. Pikërisht heqja e kompetencave të Prokurorit të Përgjithshëm, për ta pasur organin e Prokurorisë të centralizuar në një farë mënyre pronë profesionale të vetën; është një nga sukseset më të mëdha. Sepse nëse më parë Prokurori i Përgjithshëm mund të ndikonte nëpërmjet vendimmarrjeve procedurale. Për orientime hetimesh, apo përfundime në një formë të caktuar. Tanimë e ka çdo prokuror në çdo njësi të prokurorisë që punon.

Prokurorët e Përgjithshëm janë zgjedhur politikisht. Këshilli i Prokurorisë ishte organ konsultativ dhe jo vendimmarrës. Dhe çdo individ që zgjidhet politikisht, nuk mund të tregojë që punon si Prokuror i Përgjithshëm tërësisht i pavarur. Pjesa e reformës për prokurorinë, sigurisht që ne presim rezultate. Por, nga pikëpamja e organizimit është një model i shkëlqyer.”

“Janari e gjen Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion me dosjet gati”

E cilësuar si struktura që do të trembë politikën, sytë e të gjithëve tashmë janë drejt ngritjes së Prokurorisë së Posaçme Anti-Korrupsion. E njohur ndryshe edhe si SPAK-u.  Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka emëruar 8 prokurorët, të cilët priten të betohen para Presidentit Meta në 19 dhjetor. Ndërsa ende duhet të zgjidhet drejtuesi i SPAK, Hajdari shprehet se Prokuroria e Krimeve të Rënda tashmë ka inventarizuar gjithë dosjet që do të hetohen.

Lexo edhe :   Këshilli Politik mblidhet nesër në orën 12:00
Lexo edhe :   Këshilli Politik mblidhet nesër në orën 12:00

“SPAK-u është vonuar pa diskutim, por më në fund është futur në binarët e finalizimit. Dhjetori para Krishtlindjeve do ta gjejë Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion me drejtuesin e ri. Po ashtu ndoshta do ta gjejë edhe me dy anëtarët e tjerë, të cilët do t’i propozojë drejtuesi i saj. Tashmë me sa jam në dijeni unë, po bëhen gati nga Prokuroria e Krimeve të Rënda të gjitha dosjet për të cilat bëhet kompetente Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion. Dosje që i kanë në hetim dhe dosje që i kanë të pushuara.

Pra, të gjitha ato vepra penale që kanë të bëjnë për publikun me korrupsionin, me shpërdorimin e detyrës të zyrtarëve të lartë etj. Është një mori veprash penale që bëhet kompetente Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion. Domethënë, janari e gjen Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion me lëndë të parë.”

“SPAK-u do të ndryshojë faqen e goditjes së krimit në Shqipëri”

Ish-prokurori paralajmëron goditje të niveleve të larta, të cilat sipas tij do të jenë si në radhët e grupeve kriminale. Por, nuk do të kursehen as eksponentë politikë, të cilët janë të lidhur me krimin.

“Tashmë me Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion, politika i ka larë duart. Sepse ajo do të punojë në kushte të tjera në Shqipëri. Do të jetë një prokurori e cila nga pikëpamja e benefiteve do të jetë e mirë paguar. Nga ana e ruajtjes fizike, do të jetë super e ruajtur, prokurorët dhe familjarët e tyre.

Nga pikëpamja e bashkëpunimit ndërkombëtar, do të ketë lidhje me agjencitë më të mira. Siç është FBI-ja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilët do të japin përkrahjen dhe asistencën e tyre. Askush nuk mund t’i shkarkojë. Ky është organizimi më perfekt që mund të bënte një vend për t’i dhënë mundësi një trupe njerëzish që të bëhen njerëz që të ndryshojnë faqen e ndëshkimit në Shqipëri.

Të mos shohin më se cili është emri i personit që do të vihet në akuzë, por të shohin provat. Dhe pa diskutuar që është ministër, ish-ministër apo deri në nivele kryeministrore. Dhe të jeni të bindur që Prokuroria e Posaçme, me mbështetjen e ndërkombëtarëve do të ndryshojë faqen e goditjes së krimit në Shqipëri.

Pranvera do ta gjejë Shqipërinë me goditje të niveleve të cilat publiku nuk i ka imagjinuar ndonjëherë në kokën e tij. Në nivel grupesh kriminale nuk diskutohet. Por, jini të sigurt që grupet kriminale do të na çojnë dhe në lidhje politike. Në segmente të caktuara të lidershipit politik në Shqipëri.”/ TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi/ Personat me syze preken më pak nga koronavirusi

Në një spital në Suizhou të Kinës, 276 pacientë ishin pranuar në një periudhë prej 47 ditësh, por vetëm 16 pacientë ishin të diagnostikuar...

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...