E diel, 13 Qershor, 2021
23 C
Tirana

Euro, Paundi dhe Dollari vazhdojnë rënien

Dita e mërkurë ka nisur fuqishëm për monedhën vendase i cili ka zhvlerësuar pothuajse të gjitha monedhat e tjera. Sipas të dhënave nga CREDINS Bank, monedha e Eurozonës ka pësuar rënie me 0.2 pikë gjatë ditës së sotme, duke arritur kështu në kuotën e 124.5 lekëve në blerje dhe 125.3 lekë në shitje.

Rënie të lehtë ka pësuar edhe Dollari me 0.1 pikë duke arritur kështu në kuotën e 110.5 lekëve krahasuar me ditën e djeshme. E njëjta gjë edhe për Paundin britanik i cili kohët e fundit duket se nuk ndalon rënien. Mesa duket situata do vazhdojë të jetë e luhatshme për Paundin, të paktën derisa të jepet një drejtim rreth marrëveshjes Brexit. Sterlina ka rëne me 0.4 lekë duke arritur kështu në kuotën e 144.1 lekë.

Për sa i përket monedhave të tjera ndërkombëtare përveç Dollarit kanadez i cili mbetet në të njëjtat ritme me ditën  e djeshme pra, ndodhet në kuotën e 83 lekëve, monedhat e tjera kanë pësuar rënie.

Dollari australian dhe Franga zvicerane kanë humbur terren ndaj lekut duke u këmbyer kështu gjatë ditës së sotme në pikat e këmbimit valutor përkatësisht me 78.7 lekë dhe 110.2 lekë./SCAN

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...

Euro 2020/ Anglia dhe Austria e nisin me fitore, 21:00 rradha e “tulipanëve”

Kanë përfunduar dy ndeshjet e para të ditës në Euro 2020. Anglia mundi Kroacinë me rezultatin 1-0 me gol të Sterling në pjesën e...