E martë, 21 Shtator, 2021
19.9 C
Tirana

Erdogan vizitë zyrtare në Serbi, çel punimet e projektit 3 miliardë euro

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan mësohet se do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Serbi, ku do të takohet me homologun serb, Aleksandar Vuçiç, dhe me zyrtarë të tjerë.

Sipas mediave serbe, Erdogan pritet ta vizitojë Serbinë më 29 gusht, ndërsa qëllimi i kësaj vizite besohet të jetë nisja e punimeve për ndërtimin e autostradës Beograd-Sarajevë.

Kompania turke Tasyapi dhe vetë shteti turk financojnë një pjesë të konsiderueshme të këtij projekti, që kap vlerën e 3 miliardë eurove.

Serbia i ka dhënë viteve të fundit rëndësi të madhe ndërtimit të autostradave që e lidhin me korridoret evropiane, siç është ky projekt i fundit. Me autostradën drejt Sarajevës, Serbia do të lidhet me korridorin 5 që nis në Bosnjë-Hercegovinë, për të kaluar në Kroaci dhe për të përfunduar në Hungari.

Kujtojmë që Erdogan e ka vizituar Serbinë për herë të fundit, në tetor të vitit 2017.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Dokumenti/Kosova i vendos Serbisë reciprocitetin për targat

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...