E premte, 10 Prill, 2020
20 C
Tirana

EMRAT/ Policia ndalon tragetin me mbetje nga Italia, arrestohen 6 vlonjatë

loading...

Policia ndaloi ditën e sotme një traget me mbetje të konsiderueshme amianti, mbetje e rrezikshme për shëndetin e njeriut dhe mjedisin e ndaluar me ligj në Shqipëri.

Sipas policisë trageti vinte nga Brindisi i Italisë, me qëllim për të depozituar lëndët e rrezikshme në vendin tonë.

Amianti është një fibër natyrale që përdoret për ndërtime, por mjaft i rrezikshëm për shëndetin. Për këtë arsye kjo lëndë është rreptësishtë e ndaluar dhe me ligj në Shqipëri, Evropë e më gjerë.

Amianti, një ndër shkaktarët kryesorë të sëmundjeve kancerogjene, është përdorur për të ndërtuar kryesisht tavane të vjetra, apo izolime termike apo kundërzjarr, por tashmë është i ndaluar me ligj.

Në lidhje me këtë ngjarje policia arrestoi 6 shtetas, të gjithë banues në Vlorë. Report Tvka bërë të mundur identifikimin e këtyre personave:

Kujtim Xhafellari 65 vjeç banues në Vlorë – Zëvendës kapiten i tragetit S.T.DAMIAN
Arber  Cuni, 28 vjeç, banues në Vlorë – Shoferi i fugonit  tip Iveko , me targe AA 417 SC
A.B, 48 vjeç, banues në Vlorë – Drejtori operativ i një agjencie tragetesh
Festim Tafa, 72 vjeç banues në Tiranë – Kapiteni i tragetit S.T.DAMIAN.
Elisabeta  Cuni, 55 vjeç, banuese në Vlorë – Administratore e firmës së pastrimit “Delfini 1”.
Zamir Kornuzi, 46 vjeç, banues në Vlorë – Pronari i pikës së grumbullimit firma “Kornuzi”

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Me rregulla të forta sigurie”/ Rama lehtëson masat, ja çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Përpos ndryshimit të fashës së orarit deri në orën 17:30 për shërbimet ushqimore, farmaceutike dhe bankare, Rama njofton edhe për planin e riatdhesimit. Duke nisur...

Dëmtim i rëndë në gju, Elis Bakaj drejt operimit. Ja sa rrezikon të qëndrojë jashtë fushave

Ishte duke kaluar një sezon fantastik në Bjellorusi, teksa së fundmi u transferua te kampiponët e Brest, por Elis Bakaj ka qenë i pafat. Në...

Zbardhet ngjarja me dy të plagosur në Tiranë, ja kush është agresori i shumëkërkuar

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me plagosjen tek "Xhamlliku", pranë shkollës "Niket Dardani". Orges Bilbili nga Lushnja, i cili ishte në kërkim për...

Ç’ka kanë shqiptarët e që nuk ka Evropa

Nga: Rexhep Qosja Emisioni “Fshatrat e Shqipërisë” i televizionit Top Channel, shumë i rëndësishëm që për Shqipërinë e për shqiptarët të mësohet edhe çka s’...

Gati dekreti shtetëror që ringjall Serie A, caktohen 3 fazat për të kthyer futbollin në prill

Futbolli italian mund të të kthehet shumë më shpejt sesa mendohet, edhe pse për të parë ndeshje, duhet pritur deri në fillimin e muajit...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT