E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Ekskluzive/ Përplasjet në protestën e 11 majit, shpërblimi fut në “sherr” policët

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Opozita prej disa muajsh ka braktisur Parlamentin duke djegur mandatet e deputetit dhe ka vërshuar në rrugë për të protestuar. Deri tani PD, LSI dhe aleatët kanë organizuar 5 protesta kombëtare, të cilat janë mbajtur para Kryeministrisë dhe Parlamentit, ndërsa e fundit ishte një marshim protestë duke trokitur në dyert e 5 institucioneve të inkriminuara sipas opozitës.

Protesta e 11 majit ishte edhe protesta më e zjarrtë, pasi pati përplasje të ashpra mes policisë dhe protestuesve. Këta të fundit sulmuan godinën e Kryeministrisë me bomba molotov, mjete piroteknike dhe bojë, ndërsa policia nga ana tjetër u përgjigj me ujë dhe gaz lotsjellës. Kjo ishte edhe protesta që ka pasur përplasje më të forta, nga të cilat u plagosën lehtë disa efektivë policie dhe disa protestues.

Sipas burimeve të Tirana Today, Ministria e Brendshme ka vendosur që policët të cilët ishin në terren në protestën e 11 majit të marrin dëmshpërblim një rrogë, për shkak të rrezikut dhe vështirësive që u përballën.

I njëjti burim tha se: “Policët të cilët kanë qenë në terren në protestat më parë nuk janë dakord me këtë vendim. Ata kanë propozuar që efektivët që u përballën me protestuesit më 11 maj të mos u jepet një rrogë e plotë dëmshpërblim, por të ndahen për të gjithë nga 100 mijë lekë (të vjetra).

Një tjetër problem që kanë konstatuar është se në listën e personave që do të marrin dëmshpërblimin në fjalë janë futur emrat e shoferëve apo të badigardëve të ministrave apo zyrtarëve të tjerë që nuk iu takon shpërblimi.” / TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...