E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

“E takova 10 minuta para shpërthimit”, zbardhet dëshmia e kushëririt të Preng Gjinit që i bënë atentat

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

Grupi hetimor ka dyshime të forta se atentati me minë të telekomanduar që ndodhi në mes të Tiranës, ka ndodhur për shkaqe hakmarrje. Autorët kishin për synim që të eleminonin 50-vjeçarin Preng Gjini, i cili mbeti i plagosur rëndë.

Mbrëmjen e së martës, në kryeqytet u dëgjua një shpërthim i fuqishëm. Një makinë tip “Mercedez Benz” ishte hedhur në erë nga një minë e telekomanduar, duke u dëmtuar në pjesën e përparme.

Lidhur me këtë ngjarje, ka dëshmuar në polici Fatjon D., djali i hallës së Preng Gjinit. Ai është pronari i makinës ku ishte vendosur bomba që shpërtheu nga komandimi në distancë e njëkohësisht dhe personi i fundit që ka takuar të plagosurin, 10 minuta para ngjarjes.

Fatjon D., i cili punon si agjent marketingu i një kompanie që tregton libra dhe artikuj kancelarie, ka treguar se paraditen e së hënës ka qenë në Lushnjë, ku ka dërguar disa produkte që ishin porositur dhe është kthyer sërish në Tiranë, shkruan “Panorama”.

Ai ka deklaruar se pasdite ka komunikuar me kushëririn e tij, Preng Gjini, me të cilin e kanë lënë të takohen pranë një universiteti privat, që ndodhet jo shumë larg vendit ku ndodhi ngjarja.

Gjini i ka kërkuar atij makinën (mjetin që ishte vendosur bomba) dhe pasi ka pirë kafe me të, ka lënë makinën e tij, një “Mercedez Benz ML” dhe ka hipur në makinën e kushëririt, e cila shpërtheu 10 minuta më pas.

Lexo edhe :   Detajet/ Dy tërmete shkundin Elbasanin, lëkundjet ndihen edhe në Tiranë

Siç ka deklaruar Fatjon D. për grupin hetimor, Gjini ishte kthyer nga Italia për përvjetorin e të vëllait, Armando Gjini, që u vra gushtin e kaluar. Dhe gjatë kësaj kohe që ka qëndruar këtu, lëvizte me mjetet e të afërmve, kryesisht si pasagjer. Kjo shpjegon edhe faktin pse sasia e lëndës plasëse ishte vendosur në krahun e pasagjerit.

Lexo edhe :   Detajet/ Dy tërmete shkundin Elbasanin, lëkundjet ndihen edhe në Tiranë

Preng Gjini mbeti i plagosur rëndë, pasi makinës së tij iu vu tritol. Bashkë me të kanë mbetur edhe dy persona të tjerë të plagosur, të cilët ndodheshin rastësisht pranë mjetit kur ndodhi ngjarja. Preng Gjini është vëllai i Armando (Tonin) Gjinit, ish-ushtari i Met Kananit që u ekzekutua në Rrëshen.

“Shënjestra” e atentatit ishte kthyer në Shqipëri për 1-vjetorin e vrasjes të të vëllait, Tonin Gjini, i cili u qëllua për vdekje në gusht të vitit të kaluar. Por nderimet për të vëllain për pak sa i kushtuan jetën 50-vjeçarit, i cili ka pësuar dëmtime të mëdha në trup nga shpërthimi i 300 gramë C4.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...