E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Votuesit dhe mosvotuesit ndër vite

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Nga: Eduard Zaloshnja

Rekordi i numrit më të madh të pjesëmarrësve u vendos në zgjedhjet e para pluraliste (1991 e 1992) pas diktaturës komuniste – përkatësisht, 1.84 dhe 1.83 milionë. Ndërkohë edhe rekordi i numrit më të vogël të banorëve mospjesëmarrës (60 mijë dhe 40 mijë) u regjistrua në po ato zgjedhje (Numri i mospjesëmarrësve është llogaritur nga diferenca mes numrit të banorëve të rritur në vend, raportuar nga INSTAT-i, dhe numrit të pjesëmarrësve të raportuar nga KQZ).

Në zgjedhjet parlamentare të 2001-shit (zgjedhjet anormale të 1996-ës e 1997-ës nuk janë përfshirë në këtë analizë) pati një rënie të ndjeshme të numrit të pjesëmarrësve, si rrjedhojë e emigrimit masiv në vitet ’90 dhe e rritjes së numrit të banorëve mospjesëmarrës (shihni grafikun shoqërues).

Lexo edhe :   Lajm i mirë, shërohen nga C*vid 137 persona në 24 orë

Në vitet ‘2000 ka patur një rritje graduale si të numrit të pjesëmarrësve, edhe të mospjesëmarrësve (si rrjedhojë e rritjes së moshës mesatare të popullsisë). Përjashtim bëjnë zgjedhjet e vitit 2013, ku u rrit ndjeshëm numri i pjesëmarrësve, ndërkohë që u ul ndjeshëm numri i mospjesëmarrësve.

Për zgjedhjet e vitit të ardhshëm, nga një model statistikor që kam ndërtuar me të dhëna të sondazheve që kam zhvilluar deri më sot (dhe duke presupozuar se identifikimi biometrik i votuesve do të shmangë votimin familjar), më rezulton se numri i pjesëmarrësve do të rrotullohet rreth shifrës 1.5 milion, ndërsa numri banorëve të rritur aktualë mosvotues do të jetë rreth 700 mijë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...