E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

“Duhet të paguanin borxhet”, burgosen 3 shqiptarë në Angli. Dëshmitë në gjyq

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Tre shqiptarë janë arrestuar nga autoritetet britanike, pasi u kapën duke rritur qindra bimë kanabisi në një fermë. Nëse kjo sasi do të shitej në treg, do të kapte vlerën prej 500 mijë paund.

Në Gjykatën e Teesside u tha se shqiptarët janë detyruar të gjithë që të punojnë si “kopshtar” sepse duhet të paguanin borxhet që kishin, pasi kanë dhënë para për të ikur në Angli.

Shqiptarët e arrestuar deklaruan se ishin sjellë në Teesside për të punuar për të shlyer borxhet pasi mbërritën në Britani nga Irlanda.

Ervis Harrari 24 vjeç tentoi të largohej kur pikasi policinë, mirëpo u arrestua pak më vonë. Oficerët gjetën në vendngjarje 226 bimë kanabis. Lënda narkotike ndahej në 4 dhoma.

“Harrari i detyrohej një rumuni një shumë prej 8000 paundësh dhe kjo ishte e vetmja mënyrë që të siguronte paratë”, deklaroi avokati i Harrarit.

Lexo edhe :   Rasti Beketi/ PD thirrje prokurorisë: Rama duhet të përfundojë në burg

Po ashtu, oficerët britanikë arrestuan në flagrancë edhe Florenc Sherrin, 23 vjeç. Ky i fundit deklaroi se kishte ikur nga Shqipëria për shkak të problemeve me pronësinë dhe kërcënimeve që i ishin bërë në vendlindje.

Harrari u dënua me 16 muaj burg, ndërsa Sherri me 13 muaj heqje lirie.

Ndërkohë,  arrestuari i tretë është shqiptari Haziz Bruçi, 23 vjeç, i cili u gjet brenda një prone që strehonte 213 bimë kanabis në pesë dhoma.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shokët e ushtrisë shpërthejnë në lot kur kuptojnë se komandanti ka humbur jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët janë ritakuar para 3 vitesh, Qaniu...

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...