E martë, 20 Tetor, 2020
21 C
Tirana

“Dosja 184 është shkatërruar”, Manjani: As SPAK nuk ka ç’ti bëjë më

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani është shprehur se “Dosja 184” u shkatërrua që në momentin që materialet e audio-përgjimit u publikuan në media.

Përmes një postimi në Facebook, Manjani thotë se nxjerrja në publik e këtyre materialeve i dha fund mundësisë për një hetim profesional. Sipas tij, fajtor në këtë rast nuk është ‘Bild’që publikoi përgjimet, por personi që ia ofroi medias ato.

Postimi i plotë:

Dosjen 184 e ka shkatërruar ai/ajo që i dha medias materialet audio-përgjimit.

Pa asnjë dyshim që është kështu!

Por nuk është faji i medias,dmth i BILD! Absolutisht jo! Përgjegjësia duhet kërkuar tek ai/ajo që i ofroi materialet për publikim.

Nxjerrja në publik praktikisht e shkatërroi mundësinë për hetim profesional. Ndaj sot prokuroria e gjykata, cilado qoftë, nuk ka ça të bëjë.

As SPAK nuk ka ç’ti bëjë më!

Lexo edhe :   Grup i strukturuar kriminal: PD çon në SPAK, Ramën dhe Veliajn për iceneratorët

Pyetja reale mbi këtë çështje është kush në Prokurorinë e Përgjitshme ose Ministrinë e Brendshme (ty dyja kanë akses në serverin e përgjimeve) e ka bërë këtë gjë?!

Hetimi që u çel për këtë gjë, nuk dëgjuam të kishte ndonjë rezultat. Zakonisht kur has sharra në gozhdë, kështu ndodh…

Logjika ta do që nxjerrjen e audio-përfjimeve në publik ta ketë bërë dikush, që ka dashur ti “mbrojë ligjërisht” qoftë edhe duke i sulmuar publikisht personazhet e rënë në grackën e përgjimeve.

Këtë bindje kam duke patur parasysh mënyrën sesi funksionon teknikisht procedura e përgjimeve, por edhe interesat e palëve në këtë proces.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PDIU: Rama nuk i shpëton dot Çamërisë me fjalët “efkaristo” dhe “ejvallah”

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka reaguar pas konferencës për shtyp midis kryeministrit Edi Rama, dhe Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias. Sipas kësaj force...

Nis vala e dytë, Brataj: Masa shtrënguese si vendet e tjera

Rritja e shtrimeve në spitale, ka sjellë frikën e shtuar për izolim. Ndonëse nga ana e mjëkëve është folur gjatë ditëve të fundit për...

Covid-19, Irlanda rikthen izolimin

Mbrëmjen e djeshme qeveria irlandeze, në përpjekje për të vënë nën kontroll valën e re të Covid-19, mori vendimin për të shtuar masat kufizuese...

Inter në ‘ankth’, dy lojtarë sërish me koronavirus

Interi nuk do të ketë në dispozicion Galiardinin dhe Radun të cilët në tamponin e djeshëm kanë rezultuar përsëri pozitiv. Në pritje mbeten Shkriniar dhe...

Mallkimet më të famshme në histori, si qëndron e vërteta dhe pse u krijuan ato

Gjatë historisë, njerëzit kanë promovuar histori të ndryshme mallkimesh, për arsye nga më të ndryshmet. Për tifozët e sportit, mallkimet mund të ndihmojnë në...