E premte, 15 Janar, 2021
9 C
Tirana

Doli kundër PD, Rudina Hajdari takon kryediplomaten gjermane: Situata mund të agravojë

Deputetja e PD-së, Rudina Hajdari, përmes një postimi në ‘Facebook’ njofton se ka zhvilluar një takim me Ambasadoren e Gjermanisë në Tiranë, Sussane Shutz, ku kanë diskutuar për situatën aktuale në të cilën ndodhet vendi.

Ajo shprehet, se ndërkombëtarët janë të shqetësuar për krizën politiko-institucionale në vend, dhe kërkojnë përgjegjshmëri të lartë dhe integritet nga politikanët Shqiptare.

Sipas deputetes që doli kundër partisë së saj, vendi nuk mund të vazhdojë me modelin e vjetër që nuk përfaqëson më qytetarët, duke shtuar se situata në vend mund të rëndohet dhe për këtë shkak nuk mund të rrimë të presim duar-kryq.

“Situata mund të agravojë kur aktorët nuk vlerësojnë siç duhet rrethanat. Të gjithë aktorët kanë detyrimin që të reagojnë sa më parë për të orientuar një zgjidhje politike të gjithëpranueshme për krizën e paprecedentë në cilën gjendet sot Shqipëria, për një zgjidhje që siguron në radhë të parë interesin qytetar dhe kombëtar, pa cenuar demokracinë me qëllim që të ndikojmë pozitivisht të ardhmen e Shqipërisë dhe anëtarsimin e saj në BE”, shkruan Rudina Hajdari.

Postimi i plotë:

Diskutuam për situatën e vështirë dhe shumë delikate në të cilën ndodhet vendi dhe institucionet Shqiptare aktualisht.

Miqtë tanë Evropianë dhe Gjermanë janë tepër të shqetësuar për krizën politiko-institucionale në vend ashtu sikurse është i shqetësuar çdo qytetar Shqiptar.
BE kërkon me të drejtë përgjegjshmëri të lartë dhe integritet nga politikanët Shqiptare, nga qeveria dhe opozita.

Është e papranushme që politika në tërësi të vazhdojë me modelin e vjetër që nuk përfaqëson aspak qytetarët Shqiptarë, aspiratat, qëllimet dhe vlerat e tyre. Dorëzimi në bllok i mandateve nga ana e opozitës nuk është zgjidhje ashtu siç nuk është aspak zgjidhje arroganca qeveritare.
Sjellja e politikës Shqiptare sot është modeli më i keq i mundshëm që po i ofrojmë qytetarëve Shqiptarë dhe sidomos të rinjëve.

Lexo edhe :   Rudina Hajdari zbulon zonën ku do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit
Lexo edhe :   Rudina Hajdari zbulon zonën ku do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit

Nuk mund të rrimë duar-kryq dhe të presim që ky ngërrç i paprecedent politiko-institucional të zgjidhet vetë. Situata mund të agravojë kur aktorët nuk vlerësojnë siç duhet rrethanat. Të gjithë aktorët kanë detyrimin që të reagojnë sa më parë për të orientuar një zgjidhje politike të gjithëpranueshme për krizën e paprecedentë në cilën gjendet sot Shqipëria, për një zgjidhje që siguron në radhë të parë interesin qytetar dhe kombëtar, pa ceduar demokracinë me qëllim që të ndikojmë pozitivisht të ardhmen e Shqipërisë dhe anëtarsimin e saj në BE.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lidhëset elektorale të Ramës dhe këpucët e palidhura ende të opozitës

Nga: Lorenc Vangjeli Ka një anekdotë që ilustron për mrekulli atë që po ndodh në këtë epilog mandati. Një luan ju del papritur përpara tre...

Dua Lipa: Gjyshi nuk pranoi të ndryshonte historinë për serbët (FOTO)

Dua Lipa ka rrëfyer një pjesë të pathënë rreth familjes së saj dhe së shkuarës. Këngëtarja shqiptare me famë botërore ka folur me mjaft...

Përgjaken rrugët, makina përplas policen e rrugores

Gjatë mesditës, një makinë ka përplasur policen e rrugores e cila ishte në krye të detyrës. Një makinë me drejtues shtetasin me inicialet K.V.,...

Kur të ze çatia e shkollës

Nga: Skënder Minxhozi Ka insistuar më kot kolegu Lorenc Vangjeli, që t’i marrë një përgjigje konkrete Lulzim Bashës në lidhje me trashëgiminë që ka lënë...

Ramës nuk i del inati: Nën ujë janë Saliu, Iliri, Luli dhe Mona

Marrë shkas nga fjala e Ramës për përmbytjet, kryedemokrati Basha i ka kthyer menjëherë përgjigje, duke thënë se kryeminsitri bën propagandë me fatkeqësinë. Për...