E mërkurë, 15 Korrik, 2020
30 C
Tirana

“Do lë gjithçka për motrat”, humbën prindërit në aksident, 4 jetimet mes dhimbjes dhe pamundësisë

Më të lexuarat

“Mund të kemi 600 raste në ditë”, Brataj i përgjigjet Dashos

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka kthyer përgjigje ekspertit të Shëndetit Publik, Erion Dasho, pas deklaratës së bërë nga ky i fundit...

I riu rrezikon burgun për një bombol, prokurori ‘kyç’ gojën (VIDEO)

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me...

Thellohet bilanci/ Shënohen katër viktima gjatë 24 orëve të fundit

Katër persona kanë humbur jetën nga koronavirusi ditën e sotme në Shqipëri. Mes tyre është shënuar edhe viktima më e re në moshë, vetëm...

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të...

Shpërthim jashtë banesës së 22-vjeçarit në Fushë Krujë

Një shpërthim tritoli është regjistruar jashtë një banese në zonën e Fushë Krujës, në orët e para pas mesnate. Sipas policisë, lënda plasëse ka shpërthyer...

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Ndyshimet kushtetuese/ Rama mesazh të fortë Metës dhe Bashës

Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka komentuar me anë të disa postimeve në Twitter, ndryshimet e miratuara sot në Komisionin e Ligjeve. Po kështu...

Zbulohet çfarë pritet të ndodhë nesër me Hashim Thaçin

Siç duket, Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nuk i kanë mjaftuar dy ditë për të përfunduar intervistën me Presidentin e Kosovës, Hashim...

“Nuk ka qenë e thjeshtë ta bindja”, Pëllumb Pipero zbulon si është njohur me bashkëshorten

Ndryshe nga sa e kemi parë këto muaj, në krye të detyrës për të qënë pranë qytetarëve të infektuar me COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero...

“Ceremoni falas nëse e regjistronte si të vdekur nga pandemia”, Sazan Guri plas skandalin

Në kohën kur Ministrja e Shëndetësisë apelon që të gjithë të ndërgjegjësohen, pasi Infektivi po përballet me një fluks edhe të moshave të reja,...

Pasditja e 10 marsit do të ishte një ditë zie për fshatin Maqellarë në Dibër. Gentjan dhe Klodjana Karazajmi humbën jetën në një aksident rrugor, si pasojë e përplasjes së një makine me motorin e tyre. Duke lënë pas katër vajza nën kujdesin e gjyshërve në kushte të mjerueshme. Të cilët sot ulërijnë mes dhimbjes dhe pamundësisë.

Janë të gjitha në moshë të vogël, por Genaldën 15 vjeçe jeta tani e ka vendosur përballë sfidës më të madhe. Veç sëmundjes së vetë, pasi është me vrimë në zemër asaj i duhet të kujdeset për familjen, kjo pasi gjyshërit janë të vjetër dhe të sëmurë. Xhenisa 12 vjeçe ka nevojë të operohet në krahë dhe në këmbë, pasi është djegur vite më parë. Por, operacioni nuk i ka shkuar me sukses, ndaj i duhet të bëjë një ndërhyrje të dytë.

Eriola është 9 vjeçe, ajo ende nuk e di me siguri se ku ndodhen sot prindërit e saj. Por, mungesa e tyre me ditët që kalojnë është duke e plogështuar fëmijërinë e saj. Kurse Lubjana 3 vjeçe çdo moment kërkon me ngashërim prindërit dhe e vetmja mënyra për ta qetësuar është ta gënjejnë.

“Hesht të keqen nëna, se mami ka ikur në Greqi me gjithë babin. Do të vijë edhe do të shkojmë bashkë me nënën tek mami e babi.”

Gjyshja e katër vajzave dhe pse në gjendje të rëndë, sërish mundohet të jetë e fortë.

“Nuk është një, por janë dy. Të ishte njëri, gjysma e të keqes. Por, dy xhenaze prej shtëpie me katër vajza. Unë dua jetën vetëm të jetojnë këto vajza pak më mirë, se për vete shkova si shkova. Edhe ata shkuan si shkuan për veten.”

Selmani, gjyshi i katër jetimeve me forcën e një dibrani mundohet të mbajë veten, por dhimbja e humbjes së djalit të vetëm e ka vënë përtokë.

“Tani nuk kam ça të bëj. I kanë lënë fëmijët mbrapa. Të kisha shkuar unë para atij, por ça ka shkruar Zoti, është kësmeti. Mi ka lënë krejt jetimë. Edhe shtëpinë po ta shohësh që sipër, të gjitha të thyera janë. I kam zënë me plastmasë dhe copa xhami sipër që mos ta marrë era.

Nuk kanë pasur asnjë të ardhur, vetëm me një pension të gruas. Me 60 mijë lekë ça do bëj unë me të, të paguajë dritat, të marr ndonjë ushqim, asnjë gjë. Nuk kam me çfarë t’i vesh, a të kem për t’i blerë sikur dhe një palë çorape, një palë këpucë. Nuk kam çfarë të bëj. “

Veç mungesës së prindërve, katër vajzat duhet të jetojnë edhe në kushte të vështira. Çatia e shtëpisë është në gjendje shumë të keqe, e cila mbrohet vetëm me plastmasë dhe xhama për të mos lënë të hyjë dimri i ftohtë. Ndërkohë kuzhina dhe banjë janë në kushte skandaloze.

Lexo edhe :   Aksident në Shkodër- Lezhë, shënohet 1 viktimë
Lexo edhe :   Aksident në Elbasan, 5 të plagosur

“Është e vështirë. Unë për veten time nuk kam frikë për të ardhmen. Por, për motrat e kam të vështirë. Sepse nuk jetohet katër vajza në këto kushte. Dëshirat që duan motrat nuk mund t’ua plotësoj. Duan rroba, disa duan fletore për shkollë, nuk mund t’ua plotësoj. Gjithçka për motrat, edhe sikur punën më të vështirë të më japin jam e mundur ta bëj. Shkollën do të le, gjithçka do të le, vetëm motrat e mija të jenë mirë. Motrave sa të kem mundësi, fytyrën do ia bëj të qeshë. Por, për vete e kam të vështirë. Të bën dhimbja që të jesh e fortë sepse më ka lënë mami tre barra në shtëpi. Gjyshja e sëmurë sepse është e vjetër, me sëmundje edhe gjyshi po ashtu. Krejt shtëpia më ka rënë mua ta mbaj në kokë.

Për trupin tim nuk dua t’ia di tani, vetëm të kem familjen tamam. Që kur kam qenë e vogël, me vrimë në zemër. Unë dua që nga kjo shtëpi të largohem sepse i kam gjithë kujtimet e mamit. Nga të eci, nga të luaj vetëm mamin e babin shoh. Edhe motrat janë të frikësuara sepse nuk mund të dalin në oborr vetëm. Kanë shumë frikë. Na kujtohen ato net e ditë kur ishim me babin.”

Edhe pse pranë kanë gjyshërit, ato ndjehen vetëm, tani nuk kanë më gëzime në jetë. Madje me kushtet e vështira ku jetojnë, rritja po iu kthehet në një sfidë.

“Më kujtohet kur luanim, bënim shaka. Tani kemi mbetur vetëm. Këtë mungesë nuk e përballoj dot. Unë për vete jam sëmurë, jam djegur para 3 viteve kam qenë shumë e vogël. U bëra operacion, por nuk më kanë bërë mirë ashtu siç duhet. E kam shumë keq dorën, më dhemb. Këto kushte që kemi ne, nuk i përballojmë dot. Të gjitha gjërat i kemi të falura, me rroba, me veshje të brendshme, të gjitha. Drutë na mbaruan, nuk dimë me ça të ngrohemi. Ushqime nuk kemi fare. Shumë herë kemi fjetur pa ngrënë. Shkollën e kemi shumë larg, gjysmë ore po. Duhet të ecim çdo ditë nga gjysmë ore, kur shkojmë në mëngjes dhe kur vijmë në pasdite. Në dimër kemi shumë frikë kur kalojmë, është shumë keq.  Po ashtu edhe në verë.”

Apelin për ndihmë të gjyshit dhe vajzave e bënë publike fondacioni “Fundjavë Ndryshe”, i cili bën të ditur që ka hapur fushatën për t’i ardhur në ndihmë. Duke i bërë thirrje çdokujt që ka mundësi të kontribuojë, pasi familja nuk kanë asnjë të ardhur dhe gjenden në situatë tepër të vështirë./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje e marrëveshjes së 5 qershorit”/ Rama i përgjigjet zyrtarit të CDU-së

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratave të nënkryetarit të grupit CDU-CSU, së Bundestagut gjerman, David Wadephul. Ky i fundit është shprehur se miratimi i...

Ndryshimet kushtetuese/ Rama: Reagimi i Metës dhe opozitës i papranueshëm

Kryeministri Edi Rama ka folur rreth votimit të djeshëm për listat e hapura dhe ndalimin e koalicioneve nga Komisioni i Ligjeve. Në një konferencë për...

Soreca: Pa reformën zgjedhore nuk fillon konferenca e parë ndërqeveritare

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ka kërkuar nga palët politike që të vijojnë me zbatimin e marrëveshjes së 5 qershorit. Nga Vlora, Soreca...

U nisën të pastër, pas një muaji peshkatarët kthehen të infektuar me koronavirus

Një ngjarje e çuditshme është regjistruar në Argjentinë, ku disa peshkatarë që kishin më shumë se një muaj në det të hapur kanë rezultuar...

Zgjati 50 minuta, çfarë u diskutua në takimin Meta-Basha

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha, i cili zgjati rreth 50 minuta. Në fokus të takimit ishin ndryshimet...