Kronikë

Ditën në punë, natën në burg/Dënimi i 44-vjeçarit që dhunonte gruan

               Publikuar në : 21:11 - 15/03/19 Enno

Gjykata e Tiranës ka firmosur një dënim alternativ, ditën në punë, natën në burg, për një 44-vjeçar që dhunonte sistematikisht bashkëshorten.

Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur në tetor të 2018, kur burri në sy të tre fëmijëve të mitur dhunoi gruan, të cilës i theu edhe hundën.

Autori qëndroi për katër muaj në burg, por më vonë gjatë gjykimit, shprehu pendesë dhe kërkoi lirinë, duke premtuar se do të punonte për të siguruar jetësën e familjes.

Për këtë arsye, gjykatësi Gerd Hoxha, aplikoi për herë të parë nenin 58 të kodit penal, ose gjysmëlirinë, duke e lejuar babain e tre fëmijëve, që nga ora 7 e mëngjesit deri në orën 20 të mbrëmjes të punonte, ndërsa në orën 20:00 të mbrëmjes ai detyrohej të kthehej në burg.

Sipas ‘Neës 24’, në tentativë për të kontaktuar të dënuarin, ai refuzoi të fliste, por megjithatë u shpreh se është penduar dhe po bën çmos të dëshmojë se është një baba i devotshëm dhe se nuk do të ngrejë më kurrë dorë mbi bashkëshorten.

Prej ditës që është liruar nga burgu, i dënuari është punësuar si shofer në një kompani private. Orët e pakta që i mbeten të lira, ai i kalon me fëmijët dhe gruan.

Për të qenë pranë tyre, ai çdo ditë udhëton nga burgu i Vaqarrit në Kodrën e Diellit, ku ka vendin e punës, e prej andej në Tufinë, ku ka banesën. Kjo sipas avokatit po I krijon vështirësi të dënuarit në zbatimin e vendimit, për të cilin po sheh mundësinë që të kërkojë trasferimin e tij në një burg me pranë banesës…

Ky është rasti i parë që për veprën penale të dhunës në familje, që Gjykata aplikon nenin 58 në kodit penal, thënë ndryshe gjysmëlirinë për një të dënuar.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT