Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Dështon vaksinimi me detyrim i studentëve, sot mblidhet Komiteti i Ekspertëve

Sot pritet të mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve, ku do të merren vendime të reja për uljen e moshës së vaksinimit anti-COVID, që pritet të bëhet deri në 16-vjeç dhe për vaksinimin e fëmijëve +12 që kanë probleme me shëndetin. Gjatë mbledhjes së sotme pritet të diskutohet për detajet e marrjes së dozës së tretë, fillimin e aplikimit tek qytetarët si dhe kriteret e domosdoshme për t’u vaksinuar.

“Komiteti i Ekspertëve ka rekomanduar uljen e fashës së grupmoshës së vaksinimit për adoleshentet plus 16 vjeç. Në diskutim gjithashtu është edhe inokulimi i vaksinës tek fëmijët mbi 12 vjeç me probleme shëndetësore, si dhe marrja e dozës së tretë nga një kategori e veçantë. Të gjitha këto do të diskutohen nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, të cilët do të japin një përgjigje lidhur me këto rekomandime”, tha Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

Kujtojmë se këtë javë nisi viti i ri akademik, ku ditën e parë nuk munguan incidentet dhe përplasjet. Në ditët në vijim, situata është shfaqur disi më e qetë, dhe kufizimet për studentët e pavaksinuar janë hequr.

Shumë studentë kanë nxituar të vaksinohen ditët e fundit, por pjesa më e madhe vijon të mos pranojë. Të ndodhur para kësaj situate, stafet akademike janë fokusuar te masat mbrojtëse, si maska e alkooli, ndërkohë që nuk ka privim të të drejtës për t’u arsimuar. Tashmë pedagogët nuk po fokusohen te vaksinimi me detyrim, por te sensibilizimi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...