E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Ç’na mbron nga korona, bëhet problem për mjedisin

Dorezat plastike, maskat apo mjete të tjera që përdoren për t’u mbrojtur nga Covid-19, përfundojnë në det dhe sjellin rreziqe për mjedisin dhe kafshët.

Në përpjekje për t’u mbrojtur nga virusi Corona shumë njerëz përdorin doreza plastike, piceta të lagura dhe shishe me dezinfektues.

Dhe shumica e tyre i hedhin ato në rrugë, parqe apo trotuarë nga New-York-u në Londër, nga Greqia deri në ishujt e pabanuar Soko që gjenden disa milje detare larg prej Hong Kongu. Në brigjet e ishujve Soko Gary Stokes nga grupi ambientalist OceansAsia gjeti rreth 100 maska.

“Asnjëherë nuk kemi parë kaq shumë maska në një vend kaq të largët”, thotë Stoks. Ai dyshon se maskat kanë ardhur nga Kina ose Hong Kongu.

“Kur i gjetëm, kishte vetëm gjashtë deri tetë javë që njerëzit kishin filluar të mbanin maska”.

Ndikimi ndaj botës së kafshëve

Mbajtja e dorezave, e maskave dhe e pajisjeve të tjera mbrojtëse është e rëndësishme si për personelin mjekësor, dhe për publikun e gjerë. Por nëse ato nuk asgjësohen si duhet ambientalistët mendojnë se ato sjellin rreziqe për mjedisin dhe kafshët.

“Kur dikush i hedh në rrugë dhe bie shi, dorezat dhe maskat përfundojnë në det,” shpjegon Anastasia Miliou, biologe dhe drejtore për kërkimet shkencore në Institutin Archipelagos për Konservimin Detar në Greqi.

Madje dhe në Hong Kong, ku plehrat e hedhura në rrugë janë të rralla, maskat mund të përfundojnë në det në mënyra të ndryshme.

“Ka njerëz që vrapojnë dhe u bie rastësisht maska, ose ka raste që edhe nëse maskat janë hedhur në plehra, ato janë mjaft të lehta dhe i merr era. Dhe sapo maskat arrijnë në det, ato përbëjnë rrezik për jetën e qenieve detare”.

“Në ujërat e Hong Kongut ka delfinë rozë dhe breshka jeshile”, thotë Stokes, dhe sipas një studimi të publikuar kohët e fundit sendet prej plastike marrin erën e algave dhe të bakterieve, kur ka qëndruar ca kohë në ujë dhe breshkat ose delfinët kujtojnë se janë ushqime dhe i hanë. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kthehet dimri i para viteve ’90/ Sinoptikania: Dhjetori me shi e dëborë

Gjatë muajit dhjetor do të ketë prezencë të shiut dhe borës. Sinoptikania e Meteoalb, Lajda Porja, tha në emisionin “Vila24” në “News24” se do...

Martohet në “Big Brother VIP”, Semi “hakmerret” ndaj Donaldit

Semi Jaupaj është zhgënjyer nga aktori i humorit, Donald Veshaj, i cili në shtëpinë më të famshme në Shqipëri ka nisur një romancë dashurie...

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar "Foltores" së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës. Ajo thotë se pasi...

Kancelari austriak jep dorëheqjen dy muaj pasi mori detyrën

Alexander Schallenberg njoftoi të enjten se do të largohej nga posti i kancelarit austriak sapo Partia e tij Popullore konservatore të binte dakord për...

Frika e variantit Omicron, kufizime udhëtimi në të gjithë botën

Ashtu sikundër shumë vende kishin filluar të lironin kufizimet e tyre kufitare, raportet për një variant të sapo zbuluar të koronavirusit në Afrikën e...