E shtunë, 4 Prill, 2020
20 C
Tirana

Çfarë po planifikon Meta? Thirrje shqiptarëve për protesta masive

Lexo edhe ...

Milani ndryshon kurs, një ish-interist tashmë shihet si “timonieri” i ri

Milan është duke bërë një revolucion në menaxhimin e skuadrës, teksa drejtuesit kërkojnë të rikthejnë skuadrën te suksesi e mbi të gjithë në Champions...

“Nuk do rrezikojmë gjithçka”, Rama: Nga e hëna rregulla të reja

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton se nga e hëna do të ketë rregulla të reja, në mënyrë që...

Paketa ekonomike përballë sfidës, ‘nuk ka rëndësi sa na kushton’

Nga: Adrian Civici Thellimi i krizës ekonomiko-financiare si efekt i koronavirusit po i vendos shtetet dhe qeveritë e ndryshme përballë detyrimit të disbursimit të miliarda...

“SHBA, krenare që janë aleate me Shqipërinë”, Yuri Kim bën njoftimin e rëndësishëm

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka publikuar një mesazh në Facebook, ku shprehet se Shtetet e Bashkuara janë krenare që janë aleate...

Presidenti Ilir Meta i ka bërë thirrje popullit që më 2 mars të dalë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, kundër grushtit të shtetit. Ai theksoi se më 2 mars do të firmosë dekretin e parë përballë popullit në bulevard, për të shpartalluar grushtin e shtetit.

Në konferencën për media, Kreu i Shtetit u shpreh se grushti i shtetit po bëhet nga qeveria dhe kryeministri Edi Rama, pasi po shkelet Kushtetuta me ndryshimin e ligjit për betimin e gjyqtarëve.

Teksa ende nuk dihet formati i protestës, Meta lëshoi ‘shashkën’ e radhës, kur theksoi se ata që i dërgojnë mesazhe në WhatsApp, më 2 mars të porosisin poture të gjera.

Zoti presidenti, ju thatë disa herë gjymë-parlamentin/ Pse nuk e shpërdani atë meqë e quani gjysmë-parlament? Kemi ju emra konkretë për këtë grushtin e shtetit?

“Pjesëmarrje në këtë grusht shteti është qeveria, ai është një parlament jo kushtetues. Çdo ditë do të ketë lajme për grushtin e shtetit. Veprimet e presidentit do të jenë në mbrojtje të Kushtetutës. Nëse kjo godinë është sot një kështjellë e mbrojtjes së Kushtetutës, nga data 2 mars kur do të vendoset dekreti i parë i grushtit të shtetit, pikërisht para popullit shqiptar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” do të godasim këtë grusht. Vendi është bërë në një qendër të pastrimit të parave. Ne në 2 mars ju presim të gjithëve pasdite në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.  Ata që kërkojnë popullin e presidentit në WhatsApp, të porosisin poture të gjera”.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Milani ndryshon kurs, një ish-interist tashmë shihet si “timonieri” i ri

Milan është duke bërë një revolucion në menaxhimin e skuadrës, teksa drejtuesit kërkojnë të rikthejnë skuadrën te suksesi e mbi të gjithë në Champions...

“Nuk do rrezikojmë gjithçka”, Rama: Nga e hëna rregulla të reja

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton se nga e hëna do të ketë rregulla të reja, në mënyrë që...

Paketa ekonomike përballë sfidës, ‘nuk ka rëndësi sa na kushton’

Nga: Adrian Civici Thellimi i krizës ekonomiko-financiare si efekt i koronavirusit po i vendos shtetet dhe qeveritë e ndryshme përballë detyrimit të disbursimit të miliarda...

“SHBA, krenare që janë aleate me Shqipërinë”, Yuri Kim bën njoftimin e rëndësishëm

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka publikuar një mesazh në Facebook, ku shprehet se Shtetet e Bashkuara janë krenare që janë aleate...

Shtirej si pjesë e ‘Europolice’, pranga 42-vjeçarit që përdori dokumente false

Një shtetas është vënë në pranga, pasi lëvizte me dokumente të falsifikuara, për t’i shpëtuar karantinës. Policia, në vijim të kontrolleve për zbatimin e...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT