E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Të hënën nis viti i ri akademik/Çfarë do ndodhë me të pa vaksinuarit?

E hëna e 18 tetorit do të shënojë dhe nisjen e vitit të ri akademik, për të gjitha ciklet e arsimit, pa përfshirë këtu vitin e parë master, që do të nisë më 10 nëntor. Artan Hoxha i cili është rektor i Universitetit të Tiranës, tha se studentët e pabindur lidhur me kriteret që ka vendosur Ministria e Shëndetësisë, nuk do të lejohen të ndjekin procesin mësimor. Ai rikonfirmoi se asnjë student që nuk është vaksinuar, nuk paraqet testin PCR apo rekomandimin e mjekut për arsyet për të mos injektuar dozën, nuk do të lejohet që të futet në ambientet e universiteteve.

“Po të marrim shifrat e studentëve që janë përgjigjur pyetësorit që i kemi dërguar, pyetësori i është dërguar mbi 30 % të studentëve, mbi 50% e tyre janë të vaksinuar. Universiteti i Tiranës ka mbi 20 mijë studentë.

Flasim për një numër shumë të madh. Nuk mendoj se interesi ka qenë i ulët, por nuk kanë ardhur akoma, me përjashtim të atyre të Tiranës. Studentët e vitit të parë janë thuajse të vaksinuar”, deklaroi ai.

I pyetur përse nuk ofrohet mundësia e mësimit online për studentët që nuk pranojnë që të vaksinohen, Artan Hoxha tha se mësimi në auditor nuk zëvendësohet. “Unë do i përgjigjem me dy momente pyetjes; e para absolutisht mësimi online është përmirësuar. Por ne kemi studentë që pas 2 vitesh nuk e njohin universitetin nga pikëpamja fizike, nuk kanë kontakte.

E dyta; ata që i kemi në master, një dhe dy vjeçar na përfundon një brez i tërë që nuk kanë kontakt me auditorin. Mësimi në auditor nuk zëvendësohet. Përsa i përket alternativës, ju duhet të dini se ka dy urdhra, i pari që mund të alternohet mësimi online. Kurse po kjo pikë, e heq platformën si mundësi dhe thotë që studentët duhet të paraqesin certifikatën apo kartën e vaksinimit.

Lexo edhe :   Shkencëtarët të shqetësuar: Shfaqet një nënvariant i ri Covid-it
Lexo edhe :   Kriptomonedhat bien ndërsa varianti i koronavirusit trondit tregjet

Do ta shikojmë procesin dhe do të marrim vendime në të mirë të mbarëvajtjes dhe të shëndetit të tyre. Por edhe të mos lejimit që studentët të humbasin zhvillimin e programit të vitit akademik. Kjo do të vendoset, pasi të shikojmë situatën me të cilën do të përballemi”, deklaroi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...