E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Bilanci/Tre shtetet më të prekura nga koronavirusi, numri total i viktimave

Koronavirusi është kthyer tashmë në rrezikun më të madh global, duke marrë mijëra jetë në një kohë relativisht të shkurtër.

Kina, ku edhe u përhap fillimisht virusi është një ndër zonat më të prekura nga ky virus. Vetëm në 24 orët e fundit në këtë vend janë shënuar 74 viktima dhe janë diagnostifikuar edhe 508 raste të reja.

Numri total i të prekurve nga koronavirusi në Kinë shkon në 77,658 persona, ndërsa numri i viktimave të shënuara në këtë shtet është 2,663. Koreja e Jugut është shteti i dytë në të cilin koronavirusi ka pasur përhapjen më të gjerë. Deri më tani në këtë shtet janë më shumë se 890 raste me koronavirus, ndërsa 7 persona kanë ndërruar jetë.

Ndërkohë shteti i tretë ku janë shënuar më shumë raste me koronavirus është Italia, me më shumë se 200 raste infektimi dhe 7 persona të vdekur. Në rang global, numri total i viktimave të shkaktuara nga koronavirusi ka shkuar në 2,704, ndërsa numri total i të prekurve në botë është 80,155 persona.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....