E shtunë, 23 Janar, 2021
8 C
Tirana

Bilanci në 24 orët e fundit/ Italia më pak viktima se Shqipëria

Shqipëria prej një kohe të gjatë po vuan pasojat e përhapjes masive të koronavirusit. Numri i të infektuarve dhe të vdekurve është në trend në rritje. Madje duke i krahasuar shifrat në rritje me Italinë, për fat të keq situata në vendin tonë është e rëndë.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Itali ka një rënie të numrit të viktimave në krahasim me një ditë më parë, ku u shënuan 6. Ditën e sotme kjo shifër është përgjysmuar, teksa janë regjistruar vetëm 3 të vdekur. E ndërsa në Shqipëri janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit 4 të vdekur.

Sai takon numrit të të infektuarve, autoritetet shëndetësore në Itali kanë raportuar 386 raste. Sakaq, në vendin tonë, në 24 orët e fundit janë kryer 507 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19, nga të cilat janë konfirmuar 92 raste pozitive.

Nga Italia ka ardhur një ndihmesë shëndetësore dhe teknike në përballimin e pandemisë. Ky delegacion njofton se Task-Forca e Emergjencave Civile italiane e përbërë nga gjashtë ekspertë, do të zhvillojë një veprimtari dypalëshe për një periudhë 14 ditore (nga data 30/07 deri në datën 13/08). Grupi i ekspertëve do të zhvillojë veprimtari konsulence dhe do të ndihmojë me qëllim formimin e veçantë të homologëve shqiptarë, për çështje që kanë të bëjnë me aspektin shëndetësor specifik në diagnostikimin dhe luftën ndaj Covid.

Lexo edhe :   Kurba e Covid-19 mbetet e lartë, 5 viktima në 24 orët e fundit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...